Asgari Ücrete Son Dakika 14 TL Dolar Ayarı! Kur Yükselince Plan Değişti İddiası! Yeni Rakam..

Asgari ücret için açıklanması beklenen rakama dair son dakika iddiası geldi. İddialarda maaşların dolar kuru nedeniyle geç açıklandığı ve planın değiştiği öne sürüldü. Yeni rakam ise o seviyede...

Finans 14.12.2021 - 14:42 14.12.2021 - 14:42 Mustafa Karagöz

Asgari ücret için kritik döneme girilirken yeni bir iddia gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Maliye Bakanı ve diğer bankaların genel müdürleri ile yaptıkları görüşmelerde asgari ücretin de konuşulduğu öne sürüldü. Özellikle dolar kurunun 14 TL sınırını aşmasının ardından asgari ücrette planların değiştiği ve rakamı açıklamak için bekleme kararı alındığı konuşulmaya başlandı. 

2022 ASGARİ ÜCRETE DOLAR AYARI

Türk İş Sendikası, TİSK ve Çalışma Bakanlığı'nın hafta başında toplanacağı son görüşmeyi yapıp kararı açıklayacağı iddia edilmişti. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin cumartesi günü yaptığı konuşmasında rakamın pazartesi günü açıklanabileceğini söylemişti. Ancak beklentiler karşılık bulmadı. Pazartesi günü ekonomide yaşanan bazı olayların kararın açıklamasını ertelediği iddia edildi. 

Haftanın ilk işlem gününde dolar kuru 14 TL sınırına ulaşmış, daha sonra bu bandın üzerine çıkmıştı. Dolar daha da yükselirken Merkez Bankası'ndan 4. müdahale gelmiş ve 13.80 TL seviyesine çekilmişti. Bu hareketlenme sürecinde ise asgari ücrete dair önemli bir karar alındığı öne sürüldü. 

Akıllarda olan ve açıklanması beklenen rakamın dolar kurunda yaşanan hareketlenme sonucu bekletildiği haberleri kulislerde yayılmaya başladı. 

YENİ ZAM ORANI NE KADAR OLACAK?

Asgari ücret için TİSK çalışanlara 3.500 TL önermiş bu rakamın üzerinde ki artış için ise devletten destek talep etmişti. Devlet desteği olmadan bu rakamın üzerinde ki maaş artışlarının işverenlere ağır yük olacağı söylenmişti. 

Türk İş Sendikası ise asgari yaşam tutarının en az 3900 TL seviyesine çıktığını vurguladı. Enflasyon oranlarının her ne kadar yüzde 21 seviyelerinde olduğu açıklansa da temel gıda ürünlerinde artışların yüzde 50'liler aştığı ifade edilmiş ve 4.000 TL altı bir rakamın kabul edilmeyeceği belirtilmişti. 

4.000 TL Mİ OLMA FORMÜLÜ AÇIKLANDI

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre; işçinin cebine giren net asgari ücretin artmasını sağlayacak formüllerden birincisini 5 puanlık işçi sigorta primi indirimi oluşturuyor. Formülde yer alan indirim ile birlikte maliyetler şöyle olacak. 4.000 TL'lik net asgari ücret için yüzde 42'lik zam yapılması gerekiyor. Bu durumda brüt ücret 5065 TL olacak. asgari ücretin işverene maliyeti de 5951 TL'ye yükselecek. Yüzde 5'lik indirim ise 250 çalışana ek ödeme anlamına gelecek. İşverenin maliyeti ise yüzde 42'den yüzde 34'e düşmüş olacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@