Asgari Ücrete Temmuz'da Zam Yapılacak Mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Açıklamasıyla Maaşlar Ne Kadar Artar?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Temmuz'da enflasyona endeksli bir zam daha yapılabileceği sinyali verdi. Peki 2022 yılının Temmuz ayında asgari ücretlilere ek zam yapılacak mı? Zam yapılırsa maaşlar ne olur?

Asgari Ücrete Temmuz'da Zam Yapılacak Mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Açıklamasıyla Maaşlar Ne Kadar Artar?

Çalışma hayatında olan tüm asgari ücretlilerin bildiği üzere, maaşlar yılda sadece bir defa artar. Aralık ayında başlayan zam sürecinin tamamlanmasıyla birlikte maaşlar Ocak ayında yükselir. Yeni yılın ilk ayından itibaren bir önceki seneye göre zamlı maaş alan çalışanların ilan edilen maaşları bir yıl geçerli olur. Bir sonraki yılın Ocak ayına kadar devam eden 12 aylık süreçte aynı maaşı alan çalışanlar için ise sürpriz bir gelişme yaşandı.

ASGARİ ÜCRETE TEMMUZ'DA SÜRPRİZ EK ZAM AÇIKLAMASI

Asgari ücretle çalışan milyonlarca çalışanı ilgilendiren düzenlemeye ilişkin açıklamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hafta içinde partisinin grupğ toplantısında konuştu. Ekonomi başlıkları üzerinde duran Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşların sorun yaşadığı konuların çözüleceği mesajını verdi. Ekonomide atılan adımların önemine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan enflasyonun düşürüleceğini söyledi. Konuşmasının bu bölümüne bir de dipnot ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan çalışanlara ek zam yapılabileceğini söyledi.

Ek zam olasılığına ilişkin konuşmada "Önümüzdeki temmuz ayında enflasyon gerçekleşmesine ve şartlara bakarak gerekirse çalışanlarımızın durumlarını yeniden değerlendireceğiz. Fahiş fiyata karşı her alanda ciddi tedbirler almaya başladık." ifadeleri yer aldı.

ASGARİ ÜCRETE TEMMUZ'DA ZAM YAPILABİLİR Mİ?

Asgari ücret özel sektörde işverenleri doğrudan etkileyen başlıklardan birisi. Asgari ücretin yıla bir defa artmasında ki en önemli nedenlerin başında işverenlerin önlerini görmesi olarak gösteriliyor. Yıl içinde zam yapılması için herhangi bir engel yok ancak bu durumda işverenlerin durumunun düşünüleceği belirtiliyor. Ek zam olması durumunda ise devletin ya işverenlere doğrudan bir destek sağlayıp işçilere sağlanması yada devletten işçilere ek ödeme yapılması gibi formüller üzerinde duruluyor. Ek zam yapılması için de enflasyon oranlarının beklenenden yüksek olması, alım gücünün çok düşmesi gibi durumların oluşması beklenebilir.

SONRAKİ HABER