Asgari ücrete zam, işverene 100 TL destek! İşverene 100 TL destek ne zaman, nasıl verilecek? İşçi sınırı var mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücretin 5.500 TL'ye yükseltildiğini ve işverenlere 100 TL destek ödemesi yapılacağını duyurdu. İşveren destek ödemesi ne zaman, kimlere yapılacak?

Asgari ücrete zam, işverene 100 TL destek! İşverene 100 TL destek ne zaman, nasıl verilecek? İşçi sınırı var mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca çalışanın merakla beklediği müjdeli haberi verdi. Son olarak yılbaşında asgari ücrete yapılan yüzde 50'lik zam sonrasında asgari ücret 4 bin 253 liraya yükselmişti. Ancak yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle asgari ücrete yeni bir zam kararı alındı.

Asgari ücret net 5.500 TL oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün yaptığı açıklama ile asgari ücretin brüt 6 bin 250 TL, net 5.500 TL'ye yükseltildiğini açıkladı. Asgari ücrete yapılan yüzde 30 oranındaki zam ile birlikte, işverenin de yükünün hafifletileceğini ifade eden Erdoğan, işverene işçi başına 100 TL destek ödemesi verileceğini duyurdu.

İşverene 100 TL destek ne zaman verilecek, kimler yararlanacak?

Aylardır sürüncemeye giren asgari ücrete ek zam konusu nihayet sonuçlandı. Her fırsatta işçilerin enflasyona ezdirilmeyeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 ay içerisinde asgari ücrete ikinci kez zam yapıldığını ve net asgari ücretin 5 bin 500 TL'ye yükseltildiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücrete zam ile birlikte işçi başına devlet tarafından işverenlere de 100 lira destek verileceğini duyurdu. Asgari ücrete zam kararının uygulanması 1 Temmuz'dan itibaren başlıyor. Maaş ödemelerinin yapılacağı tarihte de işverenlere 100 TL'lik destek ödemesinin yansıtılması bekleniyor.

Konuya ilişkin detaylar henüz açıklanmadı ancak 100 TL destekten asgari ücretle işçi çalıştıran tüm işverenlerin yararlanması bekleniyor.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücret kadarki gelirin vergi dışı kalması uygulamasıyla kamu çalışanlarına ve emeklilere bu artışın ortalama 300 TL olarak yansıyacağını belirtti.

Devlet tarafından işverenlere sağlanacak 100 TL'lik destek ödemesinin ise İşçi Fonu'ndan karşılanması bekleniyor.