Asgari Ücretin İki Katı Kadar Emekli Maaşı Bağlanılıyor! Yüksek Emekli Aylığı İçin Bu Formüllere Dikkat!

Çalışanların emekli olmaları durumunda yüksek maaş alma imkanları araştırılıyor. Çalışanlar ne yaparak emekli olduklarında asgari ücretin iki katı kadar emekli maaşı alabilirler?

Finans 25.05.2022 - 21:09 25.05.2022 - 21:09 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de hem çalışma hayatı hem de bu çalışma hayatının sonunda emekli olmak oldukça katı kurallarla dizayn edilmiş durumda. Bu kuralların detaylarını bilmeyen ve emeklilik dönemlerini planlamayan çalışanlar emekli olduklarında asgari ücretin bile altında emekli maaşı ile hayatlarının son döneminde çok çetin bir hayat mücadelesi içerisine girmek zorunda kalıyorlar. Oysa çalışırken yapılacak planlama ile yüksek emekli maaşı almak mümkün. Peki yüksek emekli maaşı nasıl alınır? 

YÜKSEK EMEKLİ MAAŞI İÇİN YANLIŞ BİLİNEN DETAY!

Çalışma hayatının sonunda emekli olacak olan çalışanlara bağlanacak emekli maaşının miktarının belirlenmesinde son yıllarda ödenen primlerin büyük etkisi olduğu düşünülmektedir. Bu geçmiş yıllarda geçerli bir kaide idi. Ancak şu anda çalışanlar emekli maaşı bağlanırken tüm çalışma hayatı boyunca ödenen primler dikkate alınıyor. Sadece son yıllarda yüksekten prim ödeyerek yüksek emekli maaşı alınamıyor. 

TÜM KAZANÇLAR PRİME TABİ TUTULMALI

Çalışanlar için son yıllarda maaş harici ek ödemeler oldukça yaygınlaştı. İşverenler bu ek ödemeleri prime esas kazanç olarak göstermeyebiliyorlar. Bu durumda da çalışanların prime esas kazançları gerçek değerini yansıtmıyor. Bunun önlenebilmesi için düzenlilik taşıyan tüm kazançların prime esas kazanç olarak gösterilmesi sağlanmalıdır. Bu şekilde emekli olunca yüksek emekli maaşı gündeme gelebilecek.

BİRDEN FAZLA İŞTE ÇALIŞANLAR PRİM ÖDEMELERİNİ EKSİKSİZ YAPTIRMALILAR

Sosyal güvenlik sisteminde birden fazla işverene tabi olarak çalışmaya izin verilmektedir. Bir işçinin iki ayrı iş yerinden ödenen primlerin toplamı emekli aylığına esas tutarı yükseltecektir. Çalışılan gün bir ayda en fazla 30 gün olacaktır ama ödenen prim artacağı için emekli aylığı da yükselecektir.

BORÇLANMALAR YÜKSEK TUTARLARDAN YAPILMALI

Emekli olmadan önce yapılacak olan borçlanmaların yüksek tutarlardan yapılması emekli maaşını yükseltecektir. Özellikle de 01.01.2000 tarihinden önceye denk gelen borçlanmaların yüksek tutarlarda yapılması emekli maaşlarında çok büyük bir yükselme olmasını sağlayacaktır. Uzun dönem askerlik yapan çalışanlar bunun faydasını borçlanma sırasında görebiliyorlar. Kadınlar ise doğum borçlanması ile büyük avantaj elde edebiliyorlar.

EMEKLİ OLURKEN BÜYÜME VE ENFLASYON RAKAMLARINA DİKKAT

Emekli olmadan önce yapılacak olan emekli maaşı hesaplamalarında büyüme ve enflasyon rakamları ciddi anlamda etki etmektedir. Eğer emekli maaşlarına yapılan zam oranı büyüme ve enflasyon oranlarından az ise takip edilen yılın başında emekli olunmalıdır. Bunun tam tersinin olması durumunda ise hiç beklenmeden emeklilik dilekçesi verilmelidir. 

ASGARİ ÜCRETİN İKİ KATI KADAR EMEKLİ MAAŞI ALMAK İÇİN SON 3,5 YILA DİKKAT

Yüksek emekli maaşı almanın son bir kuralı da son 3,5 yıldan geçmektedir. Çalışanlar son 7 yılda en fazla hangi statüden ödeme yaparlarsa ona göre emekli olurlar. Bağkur’lu bir çalışanın yüksek emekli maaşı olması pek mümkün olmamaktadır. Ancak 4/a, 4/b ve 4/c çalışanlar yüksek emekli maaşı alma imkanına sahip olabiliyorlar. Bunun diğer etkenlerle beslenmesi gerekmektedir.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@