Asgari ücretle çalışanlar kamu kurumlarının sattığı lojmanları alabilir mi?

Özel sektörde çalışanlar lojman alımları için kamu kurumlarına başvuru yapabilir mi? Lojmanlar sadece memurlara mı satılıyor herkes başvuru yapabiliyor mu? İşte kurumların lojman satış prosedürü.

Emlak Haberleri 16.06.2022 - 17:31 16.06.2022 - 17:31 Mustafa Karagöz

Özel sektörde çalışan vatandaşlar için konut alımı oldukça zor bir hale geldi. Konut kredisinde uygulanan şartlar, konut fiyatlarının tavan yapmış olması, konut talebinin çok yüksek seviyelerde yer alması vatandaşlar için büyük sorunlar anlamına geliyor. Vatandaşların konut alımlarına ilk tercihi TOKİ olurken son dönemlerde ilanlarda sıkça yer alan lojman satışları da önemli bir fırsat kalemi.

Peki konut almak isteyenler için lojman satışlarında özel bir şart bulunuyor mu? Herkes lojman alma hakkına sahip mi? Lojmanlar nasıl alınır? İşte tüm bilinmesi gerekenler. 

LOJMAN SATIŞLARINA HERKES BAŞVURU YAPABİLİYOR MU?

Konut almak isteyenler için lojman satışları Milli Emlak Müdürlükleri tarafından yapılır. İl ve İlçe Milli Emlak Müdürlükleri hem kendi sitelerinde hemde Milli Emlak Müdürlüğünün kendi sitesinde hemde basın ilan kurumu web sitesinde duyurularını ilan ederler. Bu duyurular satışı yapılacak konutun konum bilgileri, açık adresi, m2 büyüklüğü, bağımsız bölüm bilgileri yer alır. Bunun dışında kurumdan konut almak isteyenler için fiyatları ilan edilir. 

Lojman Satışları 2 Şekilde Yapılır

1- ) Herkes için; Eğer satışa çıkarılan lojman boş, içinde herhangi bir kamu personeli oturmuyor, ikamet etmiyorsa o lojman herkese açık satışa çıkarılır. Bu lojmanlara emekli, memur, il dışından isteyenler, asgari ücretliler her Türk vatandaşı başvuru yapabilir. 

2-) Öncelikli Satış Hakkı; Ancak satışa çıkarılan kamu konutunda bir personel ikamet ediyorsa durum farklı oluyor. İçi dolu olan, yaşanılan bir lojman satışa çıkarıldığında içinde ikamet eden personele öncelikli alım hakkı verilir. Eğer kamu personeli ilan edilen fiyattan konutu almaya hak kazanırsa konut o personele satılır. Ancak personel konutu almak istemezse konut herkese açık ihaleye çıkarılır. 

LOJMAN ALIMLARINDA KREDİ VE TAKSİT İMKANI

Lojman alacak olan asgari ücretliler ihaleye katılıp teklif verecekler. Teklif veren ihale kendisinde kalan vatandaşlar ödemeleri üç farklı yöntemle yapabilir. Birincisi peşin ödeme ile tek seferde. İkincisi lojman kredisi veren bankalar üzerinden 120 a vadeyle kredi çekerek ödeme yapılması. Üçüncü yöntem ise satış fiyatının yüzde 25'inin peşin ödenmesi ve geri kalan tutarın 24 ay vadede ödenmesi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@