Asgari Ücretle Çalışanların Yasalarla Korunan Mali ve Sosyal Hakları

Asgari ücretle çalışan vatandaşların yasalarla koruma altında olan bazı mali ve sosyal hakları bulunuyor. Her çalışana sağlanan bu mali, sosyal hakları detayları ile derledik ve tek haberde sizlerle paylaşıyoruz. İşte 2020 yılında asgari ücretle çalışan vatandaşlara sağlanan mali ve sosyal haklar.

GÜNDEM 05.02.2020 - 09:46 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

Asgari ücretle çalışan vatandaşların yasalarla koruma altında olan bazı mali ve sosyal hakları bulunuyor. Her çalışana sağlanan bu mali, sosyal hakları detayları ile derledik ve tek haberde sizlerle paylaşıyoruz. İşte 2020 yılında asgari ücretle çalışan vatandaşlara sağlanan mali ve sosyal haklar.

Asgari ücretle çalışanların, iş hayatları boyunca sahip oldukları bazı hakları bulunuyor. Ancak çalışanların birçoğu bu haklara sahip olduklarını bilmiyorlar. Emlak365.com olarak bizlerde asgari ücretle çalışan vatandaşların sahip oldukları bu mali ve sosyal hakları sizlerle paylaşıyoruz. İşte 2020 yılı itibariyle asgari ücretli çalışanların sahip oldukları o haklar. ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞAN VATANDAŞLARIN O HAKLARISosyal Güvenlik mevzuatında halen uygulamada olan yönetmeliğe göre; asgari ücretle çalışan vatandaşlara sağlanan ve yasalarla koruma altında olan haklar;SGK Prim - Sigorta Hakkı (Deneme Süresi Dahil)Çalışma hayatında en sık rastlanan sorunlardan birisi sigorta. Devlet bu konuda sıkı önlemler almış olsa ve denetimler gerçekleştiriyor olsa da çok sayıda vatandaş mağduriyet yaşıyor. Çalışanların sigortalarının yatırılmaması, belli bir süre sigorta ödenmemesi yada sigortasız çalıştırılmak istemesi gibi sorunlar hukuka aykırı. Zira sigorta hakkı her çalışana sağlanan haklar arasında yer alıyor. Bir iş yerinde işe başlayan bir kişiye sigorta yapılması mecburidir. Bu noktada öne çıkan nokta ise deneme sürecinde de sigorta yapılma zorunluluğu. Sigorta hakkı yasalarla koruma altındadır. Yasalarla Korunan Maaş HakkıAsgari ücretle veya farklı bir düzeyde bir gelirle olsun çalışanların aylık kazanç hakları 4857 sayılı kanunla koruma altıdadır. Çalışanların maaş hakkı konusunda bilmeleri gereken nokta ise; maaşların 20 gün geciktirilmesi durumunda çalışan işten ayrılma ve kıdem tazminatı hakkına sahip olur. Kıdem Tazminatı HakkıKıdem tazminatı çalışanların sigortası konumunda bulunuyor. En çok mağduriyet yaşanan alanların başında gelen kıdem tazminatı devlet tarafından koruma altına alınan konuların başında geliyor. Çalışanların işten çıkarılmaları durumunda yapılan kıdem tazminatı ödemeleri ayrıca çalışanın haklı olarak istifa etmesi durumunda da ödenir. Haftalık ve Yıllık İzin HakkıHerhangi bir işyerinde bir yıl veya daha uzun süre çalışanlara yıllık izin verilir. Haftalık izin de yasalarla koruma altına olan haklardandır. Çalışma hayatında yer alan vatandaşların haftada bir gün tatil yapmaları yasal bir zorunluluktur.Mola HakkıÇalışanların, mesai saatleri içerisinde mola vermeleri de yasal olarak korunur. Mola hakları çalışanların mesai sürelerine göre özel olarak belirlenir. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@