Asgari Ücretli Çalışanlara Ev Almak Hayal Oldu! Konut Kredisi Aylık Taksit Tutarı Maaşı İkiye Katladı

Asgari ücretli çalışanlar hiçbir şey yiyip içmeden ve para harcamadan yaşasalar dahi ne yazık ki artık maaşları konut kredisi taksidini ödemeye yetmiyor. Dar gelirli vatandaş kiraya mahkum oldu!

Emlak Haberleri 07.12.2021 - 07:37 07.12.2021 - 07:38 Gülcan Özer

Dar gelirli vatandaşlar kiraya mahkum oldu! Yükselen ev fiyatları ve konut kredisi faiz oranları nedeni ile dar gelirli vatandaşların konut kredisi çekerek ev sahibi olması imkansız bir hale gelirken aylık konut kredisi taksit tutarı asgari ücreti nerede ise ikiye katladı. 

Asgari ücretli çalışanlar için ev sahibi olmak hayal olurken yükselen kiralık ev fiyatları kirada kalmayı da zorlaştırdı. Vatandaş hem ev sahibi olamıyor hem de ucuz kiralık ev bulamıyor. 

ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞANLAR KİRAYA MAHKUM OLDU! 

Sözcü Gazetesi yazarlarından Taylan Büyükşahin yapmış olduğu haberinde asgari ücretli çalışanların ev sahibi olmak için yaşadığı zorlukları rakamlarla kaleme döktü. İstanbul'da ortalama konut fiyatları üzerinden hesaplandığında taksit tutarının 5 bin 884 lira ila 6 bin 377 lira arasında olduğu belirtilirken söz konusu rakam asgari ücret olarak ödenen 2 bin 825 liranın üzerinde kaldığı için asgari ücretli çalışanlar ne yazık ki artık ev sahibi olmakta zorlanacak. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakleri arasında yer alan İstanbul Planlama Ajansı'nın (İPA) tarafından hazırlanan rapora göre ortalama konut kredisinin aylık taksit tutarı 5 bin 884 lira 13 kuruş ile 6 bin 377 lira 92 kuruş arasında değişkenlik gösterirken bu da asgari ücretin 2 katını aşıyor. İPA tarafından hazırlanan “Konut Sorunu Araştırması: İstanbul'da Mevcut Durum ve Öneriler Raporu” ile dar gelirli vatandaşların kiraya mahkum olduğu ortaya çıktı. 

aylık konut kredisi taksit tutarları

(Görsel Sözcü Gazetesi'nden alınmıştır.)

KİRALIK EV ARAYAN DAR GELİRLİ DE YÜKSEK KİRALIK EV FİYATLARI NEDENİ İLE MAĞDUR OLDU! 

İstanbul'da satılık konut fiyatları kadar kiralık ev fiyatları da cep yakıyor. Şehirde üniversitelerde yüz yüze eğitime geçilmesi, yabancılara yoğun konut satışı yapılması, yoğun göç alınması ve kentsel dönüşüm çalışmalarının başlaması ile beraber boş kiralık ev bulmak nerede ise imkansız hale geldi. 

Kiralık evin az, kiralık ev arayanların çok olması nedeni ile kiralık ev fiyatları da cep yakarken vatandaş ne ev alabiliyor, ne de kiralık ev bulabiliyor. Son 1 senede İstanbul'da kiralık ev fiyatlarına gelen zam oranı yüzde 66 olarak açıklanırken ortalama kiralık ev fiyatı ise 2 bin 561 TL oldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@