Asgari Ücrette 3. ve Son Toplantı Ne Zaman, Hangi Gün? Nihai Zam Kararı Açıklanacak

2022 asgari ücret 3. toplantısı ne zaman? Asgari ücrette son karar ne zaman açıklanacak? Asgari ücret zam oranı, 3. toplantısı öncesi son gelişmeler ve zamlı ödemelere dair son açıklamalar.

Gündem 07.12.2021 - 16:09 07.12.2021 - 16:10 Mustafa Karagöz

2022 yılında bir yıl boyunca milyonlarca çalışana ödenecek olan asgari ücret için zam tutarları belli olmak üzere. TİSK, Türk İş ve Çalışma Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen toplantılardan açıklamalar gelmeye başladı. 2022 yılında okkalı bir zam bekleyen çalışanlar, özellikle hükümet kanadından gelen son açıklamalar ile birlikte beklentilerini yükseltmişlerdi. 

ASGARİ ÜCRETTE SON TOPLANTI SONRASI KRİTİK AÇIKLAMALAR

Asgari ücret için 2. toplantı gerçekleştirildi. İkinci toplantı sonunda Türk İş Başkanı Ergün Atalay  kapsamlı bir açıklamada bulundu. Atalay konuşmasında TÜİK'in açıkladığı yüzde 21'lik orana vurgu yaparak temel gıda ürünlerinde yaşanan artışların ortada olduğunu söyledi. Türk İş Başkanı konuşmasının devamında ise "Son iki ayda temel gıda maddelerine gelen zamlar ortadadır. 35-40'ın üzerinde rakamlar var önümde. Gücünüzün yettiği kadar bunları değerlendireceğinizi biliyorum. Bakan beyle bir daha konuştum ve öyle çıktım buraya." ifadelerini kullandı. 

Türk İş Sendikasının ne kadarlık bir zam oranına imza atacağına ilişkin de bilgi veren Sendika Başkanı Ergün Atalay ""Ortaklaşa hükümet, işçi, işveren beraber imzalayalım. Bizim beklentimizin altında kalacak bir rakam olursa buna katılmayacağını bakan beye de söyledim. Sayın Cumhurbaşkanımıza da ilettiler arzumuz bir an evvel önümüze bir rakam gelsin de bu işi bağlayalım. Arzu ettiğimiz rakam gelmezse hemen bağlamanın da bir anlamı yoktur." dedi. Asgari ücret için siyasilerin açıklamalarını da değerlendiren Atalay toplumun beklentisinin çok yüksek olduğunu ve insanların tebessüm edeceği bir rakama imza atmak istediklerini söyledi.

3. TOPLANTI NE ZAMAN?

Aralık ayının başında ilk toplantının gerçekleştirilmesinin ardından asgari ücret için ikinci toplantı 7. Aralık Salı günü düzenlenmiş oldu. Komisyonun toplanacağı 3. toplantı ise iki gün sonra. İlan edilen takvime göre İşveren Temsilcisi olan TİSK'in ev sahipliğinde gerçekleştirilecek 3. toplantı 9 Aralık Perşembe günü saat 10.00'da düzenlenecek. 

NİHAİ ZAM KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Asgari ücrette nihai zam kararının ne zaman açıklanacağı ise merak konusu. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin daha önceden yapmış olduğu konuşmasında zam oranlarının ay sonu olmadan iki hafta içinde açıklanacağını söylemişti. 3. toplantının 9 Aralık'ta olması nedeniyle zam oranlarının ay ortasında 15 Aralık gibi açıklanması bekleniyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@