Asgari Ücrette 4. Toplantı Ne Zaman? Zam, AGİ, Vergi Prim Hepsinin Kesinleşeceği Tarih

Asgari ücret 4. toplantısı ne zaman? 2022 yılı asgari ücret için son karar toplantısı hangi gün? TİSK, Türk İş ve Çalışma Bakanlığı'ndan oluşan asgari ücret tespit komisyonu nihai karar günü ne zaman?

Asgari Ücrette 4. Toplantı Ne Zaman? Zam, AGİ, Vergi Prim Hepsinin Kesinleşeceği Tarih

2021 yılı asgari ücret zam oranı görüşmelerinde 3. toplantı sona erdi. İşçiler tarafından yapılan ilk açıklamada anlaşma sağlanamadığı ifade edilirken işin 4. ve son toplantıya kaldığı öğrenildi. Peki milyonları ilgilendiren 4. toplantı ne zaman yapılacak? İşte milyonlarca asgari ücretliyi ilgilendiren toplantıya dair detaylar.

ASGARİ ÜCRET 4. NİHAİ KARAR TOPLANTISI NE ZAMAN?

Asgari ücrette 3. toplantı tamamlandı. Gerçekleştirilen toplantıdan zam ve nihai sonuç kararı çıkmadı. Milyonlarca çalışan için geçerli olacak olan zam oranlarına işçiler adına Türk İş ile işverenler adına TİSK karşı karşıya geldiler. Masada hükümet adına ise Çalışma Bakanlığı yer aldı. Asgari geçim tutarı üzerinden devam edilen görüşmelerde TİSK asgari geçim tutarını 3.100 TL olarak belirledi. Türk İş ise bu rakamı 3.547 TL olarak açıklandı.

İşverenler tarafından teklif edilen zam oranı ile işçiler tarafından talep edilen zam oranları ise birbirini karşılamadı. Zam oranlarına ilişkin talep ve tekliflerin karşılanmaması sonunda ise iş 4. toplantıya kaldı.

3. toplantı sonrası yapılan açıklamada üçüncü görüşmeye ilişkin bilgi verildi. TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol 3. toplantı sonrası yapmış olduğu konuşmasında "Komisyonda yapılan toplantıda rakam önerisi olmadı. Bu sene kuvvetli bir veri analizi işletmelerden alınan görüşler var. Tabi bazen bizlere düşük gelen yüksek gelen farklı rakamlar zikrediliyor. Bu rakamları çözmede devletimizin işverenlere yapacağı teşvik ve çalışanlara yapılacak vergi indirimlerinin belirleyici olacağını düşünüyoruz. Bu destekleri alabilirsek biz üçlü imzayı alabileceğimizi düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

İŞTE 4. TOPLANTI TARİHİ

Üçüncü toplantıdan sonuç çıkmamasının ardından ise gözler 4. toplatıya çevrildi. Önümüzdeki kısa zaman diliminde hükümetin vergi, prim, işçi ve işvren desteklerine dair detayları netleştirmesi bekleniyor. Bu sürecin ardından 4. toplantı yapılacak. Tahmin edilen süre 13 Aralık ile 17 Aralık arası.