Asgari Ücrette Asgari Geçim İndirimi Olacak mı, AGİ Tekrar mı Geldi?

Bir süredir gündemde olan asgari ücrete ara zam açıklandı. Asgari ücret zammının ardından sene başında kaldırılan AGİ yeniden gündeme geldi. Asgari geçim indirimi olacak mı, AGİ yeniden geldi mi?

Asgari Ücrette Asgari Geçim İndirimi Olacak mı, AGİ Tekrar mı Geldi?

Bir süredir gündemde olan asgari ücrete ara zam nihayet açıklandı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2 kez yapılan toplantının ardından oybirliği ile asgari ücrete ara zamda karar aldı. 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücret brüt 6 bin 471 TL, net 5.500,35 TL olarak belirlendi. 2022 Ocak dönemine kıyasla asgari ücrete ortalama %30 oranında zam yapıldı. 2021 yılına göre ise net asgari ücretteki artış oranı ortalama %95 oldu. Yapılan artış, tüm çalışanlar için vergi istisnası tutarının artışı kadar ek gelir avantajı sağlayacak.

Asgari ücrete yapılan ara zammın ardından Asgari Geçim İndirimi AGİ de bir kez daha gündeme geldi. Son düzenleme ile AGİ yürürlükten kaldırılmıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, sene başında konuya ilişkin açıklama yapmıştı.

agi geri mi geldi

AGİ YENİDEN GELDİ Mİ?

Asgari Geçim İndirimi AGİ, 2022 yılının başında alınan karar ile kaldırıldı. AGİ, ücret gelirlerinin asgari ücrete kadar olan kısmından kesilen vergilerin tamamen ya da kısmen iade edilmesi anlamına geliyor. AGİ olmasaydı 2021 yılında geçerli olan 3.577,50 TL'lik brüt asgari ücretten 456.13 TL gelir vergisi kesilecekti. Asgari ücretlinin eline geçecek net tutar da 2.825,90 TL yerine 2.557,59 TL olacaktı.

2022 yılının başında asgari ücrete yapılan zam ile asgari ücretin üzerinde geliri olanlar için AGİ uygulaması kaldırılmıştı. Asgari ücrete ara zam açıklamasında AGİ'ye ilişkin bir açıklamaya yer verilmedi.