Aşı da Çözüm Olmadı! Uzmanı Uyardı Tam Kapanma Yeniden Yolda

Koronavirüs salgınında uzun süredir devam eden tam açılma süreci artan vaka sayıları nedeniyle tehlikeye girdi. Uzmanı kapanma sürecinin yeniden başlayabileceği uyarısında bulundu.

Gündem 19.09.2021 - 09:16 19.09.2021 - 09:16 Mustafa KARAGÖZ

Normalleşme sürecinde 20 bin bandında gideb günlük vaka sayıları yükselmeye başlamıştı. Günlük vaka sayılarının artması ve kış döneminin başlayacak olması nedeniyle yeniden kapanma süreci olabileceği yorumu geldi. 

YENİDEN TAM KAPANMA MI YAŞANACAK?

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın koronavirüs salgın sürecini değerlendirdi.

İllere göre artan ve azalan vaka sayılarını ele alan Prof. Dr. Faruk Aydın eski vaka haritasına göre bir kıyaslama yapıldığında yeşil olan hiçbir şehrin kalmadığını söyledi. Eski haritaya göre sadece sarı renkte illerin olduğunu ancak Türkiye'de çok sayıda şehrin turuncu ve kırmızı renkte olduğunu ilan etti.

Vaka oranlarının çok yüksek olduğunu ifade eden Aydın, Karadeniz Bölgesinin de önde gittiğini söyledi. 

Vaka sayılarının neden arttığına dair görüşlerini açıklayan Prof. Dr. Aydın insanların artık kurallara uymadığını söyledi. Hastanelerde üst solunum yolu enfleksiyonlarına bağlı şikayetlerde de artış olduğunu sözlerine ekleyen Aydın geçtiğimiz yıllarda bu hastalıkların maskeden dolayı çok az düzeyde olduğunu neredeyse sıfır düzeyinde kaldığını söyledi. Bu yıl bu hastalıkların çok erken başladığını ifade eden Aydın, maske kuralı uyumu olmadığını söyledi. 

TAM KAPANMA ZORUNDA KALACAĞIZ

Vaka sayılarının artışı, kış mevsimi ve kurallara uyulmaması gibi etmenler nedeniyle kapanma olabileceğini ifade eden Prof. Dr. Aydın "Geçen yıl kadar ciddi hasta sayımız yok gibi görünüyor ama hastalar az olmasına rağmen ölüm sayısında artış var. Ülkede her dört günde binden fazla ölüm var. Bunu görmezlikten gelmek hiç doğru değil. Kapatmamak için direniyoruz ama önlemlerimizi almaz, sayıları düşüremezsek kapanmak zorunda kalacağız" açıklamasında bulundu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@