Aşı Karşıtlarına Kötü Haber! Aşı Olmayanlara Sokağa Çıkma Yasağı, Para Cezası, İşten Çıkarma, Hapis Kararı, Seyahat Yasağı

Aşı olmayanlara yasak kararları peş peşe açıklanmaya başlandı. Tüm dünyada aşılama çalışmalarına devam edilirken aşı karşıtları da mücadelelerini sürdürüyorlar. Ülkemizde de dahil olmak üzere aşı zorunluluğu bulunmamakla beraber toplumsal bağışıklık oranı için geride kalan ülkelerden yaptırım kararları gelmeye başladı. Türkiye'de de aşı olmayanlara kısıtlama konusunda adımlar atılmaya başlandı. Özellikle de aşı olmayanlara yaşam hakkı tanımayacağız açıklaması gündeme bomba gibi düştü. İşte aşı o

GÜNDEM 23.06.2021 - 14:49 23.06.2021 - 14:49 Emlak 365

Aşı kampanyaları tüm hızı ile devam ederken toplumsal bağışıklık oranını yakalamak isteyen ülkeler atağa geçti. Bazı ülkeler ödül programları ile bazı ülkeler ise yasaklar ile vatandaşlarını aşı olmaya ikna etmeye çalışıyor. Konut fiyatlarının en pahalı olduğu ülke olan Hong Kong aşı olan kişiler arasında yapılan kura çekilişi ile ev vereceğini duyururken yine aşı olanlara para ödülü veren bazı ülkelerde bulunuyor. 

Ödüllendirme sisteminin yanı sıra cezalandırma sistemini de uygulayan ülkeler bulunurken Türkiye'de de aşı olmayan 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı ve toplu taşıma yasağı uygulanıyor. Yine bazı büyük şirketlerin de çalışanlarına aşı dayatmasında bulunduğu haberleri gündeme geliyor. 

AŞI OLMAYANLARA HAPİS CEZASI İÇİN İLK ADIM ATILDI! 

Tüm dünyada aşı karşıtları ile aşılamayı savunan kişiler arasında yaşanan tartışmalar tüm hızı ile devam ediyor. Aşı olmak istemiyorum diyen kişiler aşıya karşı çıkarken toplumsal bağışıklık oranının çok altında kalan bazı ülkelerde ise sert yaptırımlar getirilmeye başlandı. Bunlardan biri de Filipinler'de yaşandı. Filipinler Devlet Başkanı Duterte yaptığı açıklamada aşı olmayan kişilere hapis cezası uygulanabileceği tehdidinde bulundu. 

Ülkede büyük bir kriz yaşandığını belirten Filipinler Devlet Başkanı Duterte "Siz seçin, ya aşı olun ya da sizi hapse attırayım" diyerek tüm dünyada gündeme oturmuştu. 

AŞI OLMAYANLARA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VE TOPLU TAŞIMA YASAĞI VAR MI?

Türkiye'de 1 Temmuz 2021 tarihi itibari ile sokağa çıkma yasağı tamamen kaldırılacak. Ancak bu tarihe kadar 65 yaş üstü kişilere ne yazık ki sokağa çıkma yasağı ve toplu taşıma araçlarına binme yasağı uygulanmaya devam edecek. 2 doz aşısını olan kişiler için bu yasak kalkarken aşı olmayan kişilere uygulanmaya devam edilmesi ise büyük tartışma yaratmış ve Türkiye'de aşı olmayanlara uygulanan ik resmi kısıtlama olarak kayıtlara geçmişti. 

AŞI OLMAYANLARA PARA CEZASI UYGULANABİLİR Mİ?

Aşı zorunluluğu tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de tartışmalara neden olurken aşılamada yüzde 70 oranına yaklaşılması ile bu tartışmalar da rafa kaldırıldı. Aşı olmayan kişilere Türkiye'de para cezası kesilmesi şu anda uzak bir ihtimal olarak dursa da sonbaharın gelmesi ile beraber HES kodu olmadan aşı olmayanların toplu taşıma araçlarına binemeyecek olması, AVM gibi büyük kapalı alanlara giriş yapmasının yasaklanması gibi önlemlerin gelebileceği belirtiliyor.

AŞI OLMAYANLARA SEYAHAT YASAĞI VE ÜLKELER ARASI VİZE KISITLAMASI! 

Aşılamada şu anda en çok tartışma yaratan konulardan biri de ülkeler arası seyahat kısıtlaması ve vize yasakları olarak öne çıkmıştı. Pek çok ülke aşı olmayan kişileri ülkelerine almayacağını belirtirken Avrupa ülkeleri işi bir adım ileriye taşıyarak Biontech aşı zorunluluğu getirmişti.

AŞI OLMAYANLARA İŞTEN ÇIKARMA TEHDİDİ,!AŞI OLMAYI REDDEDENLER İŞTEN ÇIKARILABİLİR Mİ?

Son dönemde bazı büyük banka ve zincir mağazaların personellerine aşı olmaları yönünde mesajlar atıldığı belirtilirken aşı olmayan kişilere işten çıkarma tehdidi kamuoyunda da tartışma yarattı. İ

Yorumlar (12)
Tüm Yorumları Göster

Gelişmelerden Haberdar Olun

@