Aşı Olanlara Müjdeli Haber Geldi!

Koronavirüs salgınında normalleşme adımları ve delta mutasyonu gibi faktörlerle yeni vaka sayısı büyük bir hızla artarken aşı olanlara iyi haber geldi!

Gündem 23.07.2021 - 09:30 23.07.2021 - 09:35 Gülcan Özer

Koronovirüs salgınında yeni vaka sayısı ne yazık ki yeniden büyük bir hızla artışa geçerken vefat sayısında yaşanan artışta dikkat çekti. Özellikle de 9 günlük Kurban Bayramı tatili nedeni ile tatil beldelerinde yaşanan yoğunluk ve ülke genelindeki hareketlilik alarm zillerinin çalmasına neden olurken süreçte önümüzdeki 2 haftanın çok kritik olduğu belirtiliyor. 

Sosyal medyada da Eylül ayında açılması planlanan okulların yaşanacak olası bir vaka patlaması halinde ertelenebileceği ihtimali dillendirilmeye başlandı. Kalabalık olan tatil beldelerinden gelen görüntüler büyük tepkilere neden olurken insanların bir çoğunun maskesiz olması da endişe yarattı. Süreçte tek koz olarak aşılama oranının arttırılması görülüyor. 

AŞI YAPTIRANLARA GÜZEL HABER GELDİ! 

Delta varyantı büyük bir hızla yayılmaya devam ederken aşı olanlara ise güzel bir haber verildi. Özellikle de hastanede yatan kişi sayısı ve hastaların kronik tablosu incelendiğinde ağır hasta olan kişilerin henüz aşı olmayan kişiler olduğu açıklandı. 

aşı olanlara iyi haber

AŞI OLMAYANLAR DİKKAT! YÜZDE 99,5'İ AŞISIZ KİŞİLERDEN OLUŞTU

Konu hakkında resmi bir açıklama da ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yapıldı. 

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yapılan açıklamada aşı olmayan kişilerin aşı olan kişilere oranla hasta olma ve enfekte olma ihtimallerinin çok daha yüksek olduğu duyuruldu. Amerika'da son dönemde hastaneye yatan ve Covid 19 nedeni ile hayatını kaybeden kişilerin büyük bir bölümünün de aşısız olann kişiler olduğu tespit edildi. 

Amerika'nın Teksas eyaletinde açıklanan verilere göre son dönemde hastaneye yatan ve koronavirüs salgını nedeni ile hayatını kaybedenlerin yüzde 99,5'nin aşı yaptırmayan kişiler olduğu belirlendi. Yaşanan süreç hakkında değerlendirmede bulunan Texas System Üniversitesinden Dr. David Lakey “Son derece bulaşıcı Delta varyantı baskın hâle geldi. Aşılanmamış kişiler arasında Covid-19 vakaları artıyor” diyerek insanları aşı olmaya çağırdı. 

Alabama eyaletinde ise son 3 ayda koronavirüs nedeni ile 529 kişi hayatını kaybederken bu kişilerden yüzde 96,2'si aşı olmayan kişilerden oluştu. Aşı olan kişilerde ölüm oranı ise yüzde 3,8 olarak açıklandı. Yani 529 kişi arasında aşısı yaptıran 20 kişi hayatını kaybetti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@