Aşı Olmayan Çalışanlar Dikkat! Bakanlık Uygulanacak Kuralı Açıkladı

Çalışma hayatında yer alıp aşı olmayanlar için izlenecek yol açıklandı. Alınan karar kapsamında işverenler çalışanlardan bir kez PCR testi talep edebilecek.

Gündem 04.09.2021 - 04:04 04.09.2021 - 04:04 Mustafa KARAGÖZ

Çalışma hayatında yer alanlar için aşı kararları merakla bekleniyordu. ABD'de ve bazı Türk firmalarında alınan kararlar aşı olmayan çalışanları endişelendirmeye başlamıştı. Firmaların özel olarak ilan ettiği kararlarda aşı olunması zorunlu tutulmuş ve aşı olmayanların ücretsiz izne çıkarılma hatta işten çıkarılabilecekleri ilan edilmişti. 

AŞI OLMAYANLARA ÇALIŞMA BAKANLIĞI KARARI

Firmaların özel olarak ilan ettiği kararların uygulanabilir yada uygulanamaz olduğu yönündeki tartışmalar devam ederken Çalışma Bakanlığı'ndan yeni adım geldi. 

Türkiye'de aşı olmayanlar için hangi kararların uygulanabileceğine dair Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı detayları açıkladı. Buna göre aşı olmayan çalışanlardan işverenler haftada bir defa PCR testi yaptırmasını isteyebilecek. 81 il valiliğine gönderilen yazıda söz konusu kararın 6 Eylül tarihinden itibaren uygulanabileceği aktarıldı. 

Milli Eğitim Bakanlığı'da benzer bir uygulamayı eğitim alanında çalışanlar için duyurmuştu. MEB eğitim alanında çalışan ve aşı olmayan tüm çalışanlardan haftada iki defa PCR testi yaptırmalarının zorunlu olduğunu açıklamıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın almış olduğu karar kapsamında çalışma hayatında yer alan tüm işçiler de işverenlerinin talepleri doğrultusunda her hafta PCR testi yaptıracaklar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@