Aşı Olmayanlar 6 Eylül'den Sonra Toplu Taşımaya Test Olmadan Binemeyecekler

6 Eylül tarihi itibariyle aşı olmayanlar toplu taşıma araçlarını PCR testi sonucu göstermeden kullanamayacaklar. İşte kararın detayları.

Finans 04.09.2021 - 16:13 04.09.2021 - 16:13 Mustafa KARAGÖZ

Koronavirüs ile mücadelede 6 Eylül tarihi itibariyle yeni bir süreç başlıyor. Yeni dönemde çok sayıda ek önlem uygulanacak olup özellikle aşı olmayanlar için ek tedbirler getirilecek. 6 Eylül tarihi itibariyle başlayacak olan düzenleme esasları haberimizde. 

6 EYLÜL'DE UYGULAMAYA GİRİYOR

İçişleri Bakanlığı tarafından ilan edilen genelge kapsamında toplu taşımada uygulanacak kararlar 6 Eylül tarihi itibariyle başlayacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından yapılan açıklamada ise uygulanacak esasların detayları ilan edildi. Alınan kararlar kapsamında , 6 Eylül'den itibaren aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için negatif sonuçlu PCR testi istenecek.

Ayrıca ulaşım firmaları da yolcuyu araca kabul edilmesinden önce HES kodu üzerinden kontrolleri sağlayacak. HES kodu kontrolünde aşı olmuş yada hastalığı geçiren kişilerin, aşı olmayanların negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. 

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI KONTROLLERİ ARTIRACAK

6 Eylül tarihi itibariyle artırılacak kontroller ile bilirkte tüm tedbirler alınacak. Vatandaşların HES koru ayarlarından aşı, bağışıklık ve PCR test sonuçlarını Ulaştırma Bakanlığı'ndan U-ETDS sistemi üzerinden otomatik kontroleri sağlanacak. Bu süreçte özellikle otobüs seferlerinde saha kontrolleri gerçekleştirilecek. 

18 Yaş Altı ve Üstü Bilet Alım Aşaması

Şehirlerarası seyahatlerde geçerli olacak denetimlerde bilet alım aşaması iki farklı şekilde olacak. 18 yaş üzeri yolcular ise biletlerini HES koduyla satın alacak. Vatandaşların sağlık durumları HES kodu üzerinden kontrol edilecek. Tren yolculuklarında 18 yaş altı yolcular HES kodu ile biletlerini alabilecekler ve HES kodu ile seyahat edebilecekler. 2 yaşından küçük olan bebeklerin seyahatinde ise HES kodu şartı aranmayacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@