Aşı Olmayanlar için Karar Vakti! Kabine Toplantısı Ne Zaman Yapılacak?

Temmuz ayının son döneminde kabine toplantısı yapılması bekleniyordu. Ancak alınan kararla toplantı ertelendi peki yeni toplantı ne zaman yapılacak?

Gündem 27.07.2021 - 08:56 27.07.2021 - 08:56 Mustafa KARAGÖZ

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı için haftabaşında pazartesi günü büyük beklenti vardı ancak beklentiler karşılık bulmadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yoğun programı nedeniyle toplantının ertelendiği düşünülüyor. Peki yeni toplantı ne zaman yapılacak? Aşı olmayanlara yönelik yeni yasak kararları çıkacak mı?

AŞI OLMAYANLARA YASAK KARARLARI ÇIKACAK MI?

aşı olmayan vatandaşların aşı olmalarını sağlamak amacıyla kabine toplantısında öneriler ele alınacak. İki farklı önerinin Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısında görüşülmesi bekleniyor. Birinci öneri aşı olmayanların sosyal haklarının kısıtlanması olurken bir diğer öneri ise teşvik edici uygulamalar başlatılması. 

Yasaklar Ön Planda

Ancak masada yer alan öneriler arasında yasakların ön planda olduğu değerlendiriliyor. Çok sayıda Avrupa ülkesinde başta olmak üzere aşı olmayanların sosyal haklarının kısıtlanması bu alanda örnek teşkil ediyor. 

Aşı olmayanların kalabalık oluşturan tüm etkinliklerden men edilmesi ilk konuşulacak başlık olarak öne çıkıyor. Bu önerinin dışında aşı olmayanların toplu taşıma araçlarını kullanmamaları, konser, tiyatro, sinema gibi etkinliklere katılamamaları, restoran, kafe gibi işletmelere alınmamaları gibi öneriler mevcut. Bilim Kurulu da temmuz ayı ortasında yapmış olduğu toplantısında aşı olmayanlara ek yaptırımlar getirilmesini tavsiye etmişti. 

KARAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı ise bu öneriler için karar verici merci olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilecek bir sonraki toplantıda tüm öneriler dikkate alınacak. Kabine Toplantısı için muhtemel tarih 26 Temmuz Pazartesi olarak gösteriliyordu ancak bu tarihte toplantı olmadı. Son değerlendirmeler Ağustos ayının hemen başında kabine toplantısının gerçekleştirilmedi yönünde. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@