Aşı Olmayanlar Pandemi Kuralları Değişiyor! Sonbahar Daha Kapalı Olacak

Pandemi süreci kapsamında uygulanacak kurallar yenilenecek. Aşı olanlar ile olmayanlara göre belirlenecek yeni kurallarda AVM'ler gibi kalabalık alanlar da tedbirlerin içinde yer alacak.

Gündem 02.09.2021 - 10:55 02.09.2021 - 10:56 Mustafa KARAGÖZ

Koronavirüs ile mücadele sürecinde yeni kurallar uygulanmaya başlayacak. Yüz yüze eğitim başlamasıyla birlikte diğer alanların da açık kalması amacıyla yeni önlemler devreye girecek. Yeni dönemde uygulanacak kurallara dair ise ilk ayrıntılar belli oldu. 

KORONAVİRÜS KURALLARI GÜNCELLENECEK

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan'ın haberinde yer alan bilgiye göre, yaz aylarında esnek olunan bazı kurallar sonbahar ile birlikte sıkılaştırılacak. Özellikle aşıya olan ilginin sınırlı kalması ve vaka sayılarının belli seviyenin altında yer alması nedeniyle yeni kuralların uygulanmasına zemin hazırladığı ifade edildi.

Haberde yer alan bilgilere göre yeni salgın kararları eylül ayının ikinci yarısından sonra alınacak ve kamuoyuna o tarihlerde duyurulacak. Ayrıca son günlerde yeniden hastanelerin yoğun bakım ünitelerindeki doluluk oranlarının artması çalışmaların hızlanmasına neden oldu. İşte yeni dönemde uygulanması muhtemel o kurallar. 

* Aşı yaptırmayanlara PCR testi zorunluluğu getirilen alanların kapsamının genişletilmesi.

* AVM gibi alanlarda da PCR testi zorunluluğu olması. 

* Toplantılarda, kapalı mekanlar ve kamu kurumları için 'ikili' uygulamalar öngörülüyor.

* Parasız olan PCR testlerinin bir süre sonra ücretli olması düşünülüyor. 

* Aşısızlar için ayrı ortamlar oluşturulması fikri de masada konuşuluyor. 

Koronavirüs salgınında en önemli sorunların başında ayrıca dünya genelinde vaka sayılarının azalmaması gösteriliyor. Dünyada halen günlük 400.000 kişi koronavirüse yakalanıyor. Ülkeler vaka sayılarının azaltılması için aşı oranlarının artırılması gerektiğini ifade ediyorlar.  Türkiye'de de aşı oranlarının artırılması isteniyor ve yeni yasakların aşı olmayı teşvik edici olması bekleniyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@