Asıl Film Şimdi Başlıyor Diyen Ekonomist Remzi Özdemir'den Dolar Kuru İçin Çift Hane Tahmini!

Ekonomist Remzi Özdemir'den yeni bir piyasa değerlendirmesi ve dolar kuru analizi geldi. Dolar kuru ne kadar olur, 10 TL'ye yükselir mi?

Finans 09.10.2021 - 22:29 09.10.2021 - 22:39 Engin Uzunoğlu

Ekonomist Remzi Özdemir son günlerde ekonomi değerlendirmeleri en çok merak edilen ekonomistler arasında başta yer alıyor. Son analizini sosyal medya üzerinden yayınlayan Remzi Özdemir hem piyasanın fotoğrafını çekti hem de dolar kuru için yeni tahminini açıkladı. Dolar kuru kaç TL olacak? 

PARASAL DARALMA İLE TÜRKİYE EKONOMİSİ ZOR BİR SÜRECE GİRDİ

Türkiye ekonomisinde meydana gelen bozulmanın ana kaynağına dair değerlendirmeler yapan Remzi Özdemir, “2009'da aslında bizim ekonomimizde kriz başladı. Ancak o dönem Allah Türkiye'ye yardım etti. ABD parasal genişlemeye girmemiş olsaydı Türkiye ekonomisinin politikası iflas edecekti. Bu parasal genişleme ile nefes bulan Türkiye ekonomisi bugüne kadar geldi. Ancak bu sefer de parasal daralma ile Türkiye ekonomisi zor bir sürecin içerisine girdi.” dedi.

TİCARİ HAYAT OLUMSUZ ETKİLENİYOR

Ticari hayatın Türkiye'de de zor bir süreçten geçtiğini söyleyen Remzi Özdemir, “İnsanlar kredi kartlarına yüklendiler ve bu kredi kartları kullanılan paralar ihtiyaç kredileri ile finanse ediliyordu. Ancak BDDK şimdi krediler için bazı sınırlamalar getirdi. Bundan bankalar da hoşnut değiller. Ancak şimdi insanlar kredi çekerek kapatamayacakları için kredi kartı harcamalarına yüklenemiyorlar. Bu da ticari hayatı çok olumsuz etkiliyor.” ifadelerini kullandı.

DIŞ BORÇ AÇIKLAMASI

Türkiye'nin dış borcuna da değinen Remzi Özdemir, “Türkiye'nin IMF'ye borcu kalmadığı söylemi hükümetin en önemli argümanı. Bu konuda hükümet doğru söylüyor. Ancak bu demek değil ki Türkiye'nin dış borcu bitti. 2002'de 150 milyar dolar dış borç vardı. Bugün bu rakam 475 milyar dolara çıktı. Bunu kimse konuşmuyor. Dolar kurunu kıyaslarsak dolar kuru 1,50 TL'ydi ama şimdi ise dolar kuru 8,99 TL'ye çıktı. Bu ekonomi sürdürülebilirliğini kaybetti.” şeklinde konuştu.

YURT DIŞINDA TÜRK TAHVİLLERİ SATILMAYA BAŞLANDI

Türkiye'nin beklenen para  girişlerini sağlayamadığını söyleyen Remzi Özdemir, “ABD para saçtı. Bu paralar gelişmekte olan ülkelerin piyasalarına ırmak gibi aktı. Türkiye'ye geldi mi? Sadece Naci Ağbal döneminde bir giriş oldu. Onlar da yüksek faizden dolayı tefecilerdi. Ancak Türkiye gerçekten demokrasiye ve adalete önem vermiş olsaydı 100 milyar dolara yakın para gelirdi ve ekonomi ayakta kalırdı. Ekonomi yönetimi para geleceğine güvendi ama gelmedi. Türk tahvilleri artık alınmıyor, satılıyor.” dedi. 

KONUT KREDİLERİ ARTIK GERİ ÖDENMİYOR

Vatandaşların konut kredilerini ödeyemediklerini söyleyen Remzi Özdemir, “Konut piyasasında da olumsuz gelişmeler yaşanıyor. İkinci el konut satışlarının yapıldığı internet sitelerine girin. İlanların hepsi bankalardan yapılan konut satışları. İnsanlar konut kredilerini ödeyemiyorlar ve konutların mülkiyetleri bankalara geçiyor. Bankalar da bu konutları satışa çıkarıyorlar. Ekonominin iyi gitmediğinin bir göstergesi de bu. Artık insanlar bunu çok yakından hissetmeye başladılar.” ifadelerini kullandı.

DOLAR KURU KAÇ TL OLUR?

remzi özdemir dolar yorumu-1

Dolar kuru hakkında yeni tahminini açıklayan Remzi Özdemir, “Dolar kuru hakkında da değerlendirme yapan Remzi Özdemir, “Artık dolar kuru 9 TL olacak, olmayacak dönemini geçti. Kur 9 TL'yi gördü. İnişlerle çıkışlarla bu seviyeler devam edecektir. Ancak belirleyici olacak olan Merkez Bankası'nın Ekim ayındaki faiz kararı olacak. Faiz indirimlerinde ısrarcı olunursa ki olunmasına artık kesin gözüyle bakabiliriz dolar kuru 10 TL'ye yani çift haneli rakamlara doğru yol alır.” dedi.

Not: Ekonomi değerlendirmelerine ilişkin ilgili ekonomistin yorumları bilgilendirme maksadıyla haberleştirilmiştir. Bu değerlendirmelerden yola çıkarak yatırım kararı alınmamalıdır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@