Askere Gitmek İçin İşten Çıkanlara Kıdem Tazminatı ve İşsizlik Maaşı Ödenir Mi?

Paralı askerlik sistemi netleşmeye devam ederken askere gitmek için işten çıkmak zorunda kalan kişiler ise kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı araştırması yapıyor.

Gündem 18.04.2019 - 15:21 15.07.2021 - 00:16 Serhat Karaman

Paralı askerlik sistemi netleşmeye devam ederken askere gitmek için işten çıkmak zorunda kalan kişiler ise kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı araştırması yapıyor.

Bilindiği üzere işten kendi isteği ile çıkan kişilere kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı ödemesi yapılmıyor. Ancak askere gitmek üzere işten çıkan kişilerde ortada bir zorunluluk bulunduğu için bu kural uygulanmıyor. Askere Gitmek İçin İşten Çıkanlar Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?Evet, askerlik zorunlu bir hizmet olduğu için askerlik görevini yapmak üzere işini bırakan kişilere işverenlerin kıdem tazminatı ödemesi zorunludur. Askerdeyken İşsizlik Maaşı Alınabiliyor Mu?Hayır, askerlik görevini yapan kişilere işsizlik maaşı ödemesi ya askerden önce ya da askerlik sonrası dönüşünde ödeniyor. Askerden Gelene İşsizlik Maaşı Ne Kadar?Ödenen tutar kişinin ne kadar süre çalıştığına ve bu süre boyunca ne kadar prim ödediğine bağlı olarak değişiyor. İşte askere gitmek için işten çıkacak olan kişilerin bilmesi gerekenler;
  • Askere gitmek için işten çıkan kişinin kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı hakları korunmaktadır. 

  • Askere işsizlik maaşı ödemesi askere gitmeden önce ya da askerlik görevini tamamlayarak döndükten sonra yapılır. 

  • Askere gitmeden önce işsizlik maaşı almaya başlayan, ardından askere giden kişilere ise asker dönüşünde geri kalan hak edişleri yine aylık olarak işe girene kadar düzenli olarak ödenir. 

  • İşsizlik maaşı başvurusu İŞKUR üzerinden yapılır. 

  • Askere giden işçinin askerlik görevini tamamladıktan sonra aynı işyerinde işe başlama hakkı bulunuyor. 

  • Askere gitmek için işten çıkanlar işsizlik maaşı alma şartları arasında askerlik nedeniyle ayrılmadan önceki son 120 gün içinde, sürekli çalışmış olmanız kaydıyla, son üç yıl içinde en az 600 gün “işsizlik sigortası primi” ödemiş şartı yer alıyor. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@