Askerlik Borçlanmasıyla 5375 Günle 50 Yaşında Emeklilik

Erkek çalışanlar için askerlik borçlanması bazı durumlarda çok büyük avantajlar sağlayabiliyor. Bu avantajlara örnek bir durum ise 50 yaşında emeklilik hakkı kazanan bir çalışanın özel durumu.

Finans 02.09.2021 - 17:38 02.09.2021 - 17:38 Mustafa KARAGÖZ

Askerlik borçlanması bilindiği üzere ilk işe başlama tarihinden önceki dönemde askere gidilmesi durumunda yapılır. Eski dönemlerde askerlik sürecinin 24 ay, 18 ay ve 15 ay olması askerlik borçlanmasının avantajını artırıyor. 

ASKERLİK BORÇLANMASIYLA ERKEN EMEKLİLİK

Bu kapsamda geçmiş dönemde askerlik borçlanması yapmış olan bir çalışan 18 ay askerlik borçlanması yapmış olması durumunda ne zaman emekli olabileceğini sordu. Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu'ya yöneltirlen soru öncesinde erkek çalışan kendisine ait şu bilgileri verdi. "2 Şubat 1970 doğumluyum. Sigorta giriş tarihim 15 Temmuz 1987’dir."

Erkek çalışan kendisine dair yaptığı açıklamasının ardından ise "18 ay da askerlik yazarsak ne zaman emekli olabilirim?" sorusunu yöneltti. 

Sosyal Güvenlik Uzmanı çalışanın tabi olduğu emeklilik şartlarını açıkladı. Ekrem Sarısu çalışanın emekli olabilmesi için "25 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabi" olduğunu ifade etti. Çalışanın sorusuna yanıt veren Sarısu açıklamasını "Prim ödeme gün sayınızı bildirmemişsiniz. Süre ve yaş şartlarını sağladığınızdan, 5375 gün prim ödemeniz varsa istediğiniz zaman emekli olabilirsiniz." şeklinde tamamladı. 

Sosyal Güvenlik Uzmanı çalışanın priminin yeterli olmaması durumunda ise primini 5375 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabileceğini askerlik borçlanması priminizi 540 gün artıracağını ifade etti. 

Erkek çalışanlar işe girmeden önce askerlik görevlerini yerine getirmişlerse Sosyal Güvenlik Kurumu'na giderek askerlik borçlanması yapabilirler. 1999 öncesi için askerlik borçlanması ciddi avantaj sağlayabilir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@