Askı Süresi Nedir, Ne Kadar Sürer?

İmar planlarında büyük önem taşıyan askı süresi nedir? Askı süresi ne kadar sürer, imar planına dava açma süresi nedir? Tüm yanıtlar haberimizin detaylarında!

EMLAK TERİMLERİ 22.03.2019 - 23:00 15.07.2021 - 00:16 SERHATMEDYA

İmar planlarında büyük önem taşıyan askı süresi nedir? Askı süresi ne kadar sürer, imar planına dava açma süresi nedir? Tüm yanıtlar haberimizin detaylarında!

Askı süresi, imarı yapılan bir yerin düzen yapısını, yoğunluk durumunu ve uygulamada kullanılabilecek bütün bilgileri içeren ve bu imar planlarının vatandaşlara gösterilmiş olduğu zaman dilimine denir. Bu süre boyumca isteyen kişiler imar planlarına itirazda bulunabilirler.Hazırlanan imar planları çeşitli ihtiyaçlara göre düzenlenebilir. Bu imar planları bölge kararlarına mutlaka uygunluk göstermelidir. Bu bölgeler turizm, ulaşım ve sanayi gibi bölgelerde olmadır. Askı süresinde bütün planların detayları görünebilmektedir. Hukuki bir işlem oluşması için bu sürenin mutlaka geçmesi gerekmektedir. Askı süresi genel olarak 1 ay olarak belirlenmektedir. İtiraz edilecek ise itiraz dilekçeleri belediye meclislerine gönderilir ve bunlar tarafından incelendikten sonra 15 gün içinde kesin karara bağlanır.İmar Askı Süresi Ne Kadardır?İmar askı süresi,  yukarıda da belirtildiği gibi 1 aydır. İmar planları bu süre zarfı içinde askıda bulunmaktadır. Bu süre zarfında kişiler itiraz etme hakkına sahiptir ve bütün itirazlar belediye meclisinde incelenir kesin bir karara bağlanır. İmar planının belediye meclisi dışına bir yede askıya çıkması durumunda bu süreç valilik ile yönetilir ve valilik ile yaptırılır. Onaylanan imar planları 1 ay içinde tekrar askıya çıkar ve tekrar itiraz gelirse bu süreç başa döner ve tekrarlanır. Tamamlanan ve kesinleşen imar planlarının kopyası bakanlığa gönderilir.İmar Planına Dava Ne kadarlık Sürede Açılır?İmar planına dava açmak isteyen kişi ya da kurumlar, imar planı askı süresinde iken mutlaka itirazda bulunulmalı ve yetkili mercilere başvurulmalıdır. Aksi, halde imar planı kabul edilmiş sayılmaktadır. Belediye meclisi itirazları incelendikten sonra 15 gün içinde bu incelemeyi tamamlamalıdır ve kesin kararını vermelidir. Sonuç olarak kişilerin askı süresinde 1 ay içinde itirazları kabul edilip 15 gün içinde de kesin karara ulaşması gerekir.Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@