Asya Piyasaları İşleme Açıldı, Dolar Yine Alevlendi! Dolar Kuru Haftaya Kaç TL'den Başladı, 1 Dolar Ne Kadar Oldu?

Asya piyasalarının işleme açılmasıyla beraber haftanın ilk rakamları gelmeye başladı. Dolar kuru yeni haftaya kaç TL'den giriş yaptı? Dolar kuru yükseliyor mu?

Finans 12.12.2021 - 22:41 12.12.2021 - 22:41 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde meydana  gelen gelişmeler Türk lirasının son dönemlerdeki değer kayıplarını hızlandırdı. Türk lirası son birkaç haftalık süreçte dolar karşısında en çok değer kaybına uğrayan para birimlerinin başında geliyor. Özellikle Merkez Bankası'nın faiz indirimlerini bir politika haline getirmesi yüksek enflasyonla üst üste binince Türk lirasının değer kayıpları ile sonuçlandı.

Merkez Bankası'nın bu hafta Aralık ayı faiz kararı vereceği biliniyor. Bu karar piyasalarda gerginliklere neden olurken dolar kurunun bu karar açıklanana kadar bu hafta yükseliş eğiliminde olacağı ekonomistlerin üzerinde fikir birliği sağladıkları tespit haline geldi. Tüm bu ekonomik görünüm içerisinde dolar kurunun yeni haftaya ne şekilde başladığı da kesinleşti. 

ASYA PİYASALARINDAN DOLAR KURUNUN İLK VERİLERİ GELDİ

Dünyada piyasalarında işlemlere saat farkından dolayı ilk başlayan piyasalar Asya piyasaları oldu. Asya piyasaları işleme açılır açılmaz dolar kurunun fiyatlanmasına ilişkin ilk rakamlar da geldi. Dolar kuru şu anda asya piyasalarında 13,88 TL seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftayı dolar kuru 13,78 TL seviyesinde kapatmıştı. yeni haftada ise yüzde 0,72'lik bir artış meydana geldi. Asya piyasalarının ilk açılışı ile fiyatlanan dolar kurunda artış 0,0988 TL seviyesinde gerçekleşti. 

dolar kuru ne kadar oldu-2

DOLAR KURU BU HAFTA NE ŞEKİLDE FİYATLANACAK?

Asya piyasalarındaki sığ işlemlerden gelen fiyatlamaya göre dolar kuru haftaya önemli sayılabilecek bir yükseliş oranı ile başladı. Bu da kurda yükseliş trendinin devam ettiğini gösteriyor. Merkez Bankası'nın faiz kararı konusunda piyasaları net bir şekilde bilgilendirmemesinden doğan gerginlik bu fiyatlamada etkili oluyor. Ancak bu faiz kararına kadar fiyatlamanın ne şekilde olacağını yine Merkez Bankası belirleyecek.

Merkez Bankası geçtiğimiz hafta 3 sefer yüklü miktarda döviz satışı gerçerkleştirerek dolara müdahale etmek istemişti. ANcak bu müdahalelerin kalıcı sonuçları olmadı. Yeni haftada da bu şekilde döviz satışı yoluyla müdahale olup olmayacağına dair net bilgi bilinmiyor. Merkez Bankası'nın dolar kurunu kaderine bırakması durumunda faiz kararı açıklanmadan önce dolar kurunun 14 TL'yi geçmesi bekleniyor.

Dolar kurunda Asya piyasalarında meydana gelen fiyatlama fikir verme açısından kritik öneme sahip olduğu biliniyor. Türkiye'de piyasalar açılınca genellikle bir dengelenme hareketi meydana gelebiliyor. Ancak dolar kurundaki yükselişin seviyesinin bu dengelenmenin ötesinde olması kurda yükseliş trendinin devamı şeklinde yorumlanıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@