Asya Piyasalarının İlk Verilerine Göre Dolar Kuru Yeni Haftada Kaç TL Oldu?

Yeni hafta başlarken dolar kurunun ne şekilde hareket edeceği merak ediliyor. Asya piyasalarından haftanın ilk rakamları geldi. Dolar kuru haftaya kaç TL'den başladı?

Asya Piyasalarının İlk Verilerine Göre Dolar Kuru Yeni Haftada Kaç TL Oldu?

Türkiye ekonomisinin dolar kuru endeksli gelişmeleri çok yakından takip edilmeye devam ediliyor. Temmuz ayının son kısmı ile Ağustos ayının ilk günlerinde Türk lirası lehine pozitif bir seyir vardı. Doılar kuru 8,30 TL seviyelerinbe kadar gerilemişti. Ancak geçtiğimiz hafta bu süreç sona ererek dolar kurunda Türk lirası aleyhine gelişmeler meydana geldi.

DOLAR KURUNDA DÜŞÜŞ TRENDİ SONA ERMİŞTİ

Geçtiğimiz hafta dolar kuru açısından iki önemli gelişme yaşanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın faiz ve enflasyon açıklaması dolar kurunun düşüş sürecini sonlandırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Merkez Bankası'nın faiz indirimlerini başlatacağını açıklamasının ardından dolar kuru hemen tepki vererek yükselmeye başladfı ve kendisini hemen 8.50 TL'nin üzerine attı.

Cuma günü ise ABD kaynaklı veri akışları yine Türk lirası aleyhine gelişme olarak yansıdı. ABD tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerin üzerinde açıklanması ile dolar endeksi hızlı bir şekilde yükseldi. Gelişmekte olan ülkelerinm para birimleri ise bu veri akışından dolayı zor durumda kaldılar.

Türk lirası da bundan olumsuz etkilenen para birimlerinden birisi oldu. Haftanın son işlem gününde dolar kuru kendisini 8,60 TL'nin üzerine attı. Bu durum dolar yatırımı yapanları veya dolar yatırımı yapacakları oldukça heyecanlandırdı.

ASYA PİYASALARINDAN İLK RAKAMLAR GELDİ!

Yeni haftada Türk lirasının ne şekilde hareket edip dolar kuru karşısında nasıl bir pozisyon alacağı merak ediliyor. Yatırımcılar sabırsızlıkla yeni haftanın ilk verilerini merak ederlerken bu konuda haftanın ilk rakamları Asya piyasalarından gelmeye başladı.

Saat farkjı nedeniyle ilk işleme başlayan piyasalar olan Asya piyasaları dolar kurunun haftalık seyri açısından ilk işareti verdi. Buna göre dolar kuru sert bir yükselişle haftaya başlamasa da yükseliş trendinde olduğunu net bir şekilde gösterdi.

DOLAR KURU KAÇ TL OLDU!

dolar kuru asya piyasaları

Asya piyasalarının ilk rakamlarına göre dolar kuru şu anda 8,6325 TL'den fiyatlanıyor. Dolar kuru geçtiğimiz haftayı 8,6160 TL'den kapatmıştı. Yeni haftanın ilk rakamlarına göre Türk lirası dolar kuru karşısında yüzde 0,19 oranında değer kaybetti. Dolar kurunun yeni haftanın ilk verilerine göre artış miktarı ise 0,0165 TL oldu.

SONRAKİ HABER