Atatürk Havalimanı arazisi ile ilgili imar planı değiştirildi iddialarına TOKİ yanıt verdi

Bazı basın organlarında Atatürk Havalimanı ile ilgili ortaya atılan iddialara TOKİ'den açıklama geldi. TOKİ bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını vurguladığı açıklamasında sürece ilişkin bilgi verdi.

Atatürk Havalimanı arazisi ile ilgili imar planı değiştirildi iddialarına TOKİ yanıt verdi

Atatürk Havalimanı ile ilgili iddiaların sonu gelmiyor. O arazideki tüm pistlerin yıkılacağı iddiaları ilk olarak basında yer almış ancak bu iddialar daha sonra yalanlanmıştı. Bu iddialardan sonra arazinin imara açılacağı öne sürüldü ancak Çevre Bakanı Murat Kurum arazinin asla imara açılmayacağını ve Millet Bahçesi yapılacağını söyledi. Son iddia ise imar planı değişikliği ile ilgili olmuştu.

Bir basın organında yer alan ve imar planı değiştirildi başlığıyla yer alan haberde o alan ile ilgili bazı iddialar öne sürülmüştü. TOKİ Başkanlığı ise o iddiaların doğru olmadığını vurguyan bir basın açıklamasında bulundu.

TOKİ BAŞKANLIĞI'NDAN O İDDİALARA AÇIKLAMA GELDİ

TOKİ'nin açıklamasında söz konusu haberi yapan internet haber sitesi ile gazetenin adı verildi. Açıklamada haberde kullanılan başlıkta hatırlatılarak bu haber sonrası basın açıklaması yapma gereği hissedilmiştir denildi.

Kurum açıklamasının başında TOKİ tarafından yürütülen tüm ihalelerin yasalar ve ikincil mevzuatlar çerçevesinde gerçekleştirildiği söylendi. İhalelerde gözetilen ilkelerde basın açıklamasında yer aldı. Bu noktada ihalelerin 4734 sayılı Kamu İhale Kanunun 'Temel İlkeler' başlıklı 5. maddesinde belirtilen 'saydamlık, rekabet, eşit muamele, güvenirlik, gizlilik, kamuoyu denetimi, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanması ve kaynakların verimli kullanılması' ilkelerine göre düzenlediğinin altı çizildi.

O Haberde Yer Alan İddialar Yalanlandı

Söz konusu habere ilişkin ise TOKİ ilk olarak ihale bilgilerini paylaştı. "İstanbul Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi ve Millet Bahçesine Ait Sosyal Donatılar İnşaatları İle Altyapı Ve Çevre Düzenlemesi İşi" ihalesinin süreci hakkında açıklamlaarda bulunan kurum ihale başından sonuna kadar olan süreci açıkladı. Daha sonra basında yer alan iddialar hakkında açıklama yapıldı.

O açıklamada "Bazı internet haber sitelerinde yer aldığı gibi ihale tarihi ve kesinleşen ihale kararının bildirilmesinin öncesinde herhangi bir çalışmaya başlanmış olması söz konusu değildir. Söz konusu ihale, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve ikincil mevzuat çerçevesinde, her türlü şeffaflık ve rekabet ortamında gerçekleştirilmiştir." denildi.