Atatürk Havalimanı Tartışmalarına İlişkin Bakan Kurum'dan Açıklama

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Atatürk Havalimanı'na Millet Bahçesi yapılmasına ilişkin Ankara'da Başkent Millet Bahçesi'nde basın açıklaması yaptı.

Gündem 17.05.2022 - 11:30 17.05.2022 - 11:30 Gülşah Konuk Akın

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Atatürk Havalimanı'nın yıkılıp yerine Millet Bahçesi yapılmasına ilişkin Ankara'da Başkent Millet Bahçesi'nde basın açıklaması yaptı. Atatürk istismarı yapıldığını iddia eden Kurum, milletin talepleri doğrultusunda projelerin devam edeceğini, 1 pistin acil inişler için açık kalacağını belirtti. Muhalefetin Atatürk Havalimanı'na ilişkin eleştirilerini de değerlendirdi.

Atatürk Havalimanı'nın hiçbir şekilde imara açılmayacağını, konut projesinin bu alana çalışmayacağını, Katarlılara ya da yurt dışındakilere satılması gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyleyen Bakan Kurum, ihalenin şeffaf bir şekilde yapıldığını, ihale bedelinin de 2 milyon 100 milyon TL olduğunu belirtti. 

bakan-kurum-atatürk-havalimanı-açıklaması

ONLAR TEHDİT EDİP DURSUN BİR PROJE YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Ankara'da Millet Bahçesi açılışında açıklamalar yapan Bakan Kurum, muhalefet tehdit etmeye devam etse de biz projelerimizi yapmaya devam edeceğiz diyerek: "Burası 1900'lü yıllarda ilk havalimanı olarak hizmete girmiş bir alan. 1953'te de uluslararası hava trafiğine açılmış. Burada yaşanan trafik problemi, hava kirliliğinden sebep, Küçükçekmece, Bağcılar, Bakırköy bölgesinde milyonlarca vatandaşımız yaşıyorlar. Hava kirliliğinden, gürültü probleminden dolayı, sesten dolayı rahatsızlıklarını dile getiriyorlar. Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu büyük İstanbul vizyonu çerçevesinde İstanbul Havalimanımız yapıldı. En değerli yerlerimizi millete emanet ettik" açıklamasında bulundu.

CHP'yi hedef alan Bakan Kurum, CHP'nin tehdit diline alıştığını fakat bakıldığında bir dikili ağaçları bile olmadığını vurguladı. Atatürk Havalimanı'nın hiçbir şekilde imara açılmayacağını, konut projesi yapılmayacağını, sadece peyzaj projesi olarak millete armağan edileceğini belirtti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@