Atilla Yeşilada Ayı Tuzağından Kaçış Yok Diyerek Doların Patlayacağı Tarihi Açıkladı! Kur Ne Zaman Yükselir, 9 TL Olur?

Merkez Bankası faiz indirimi kararı sonrasında yükselen dolar kuru için 9 TL sonrası 10 lira konuşulmaya başlanırken Atilla Yeşilada dolar yorumu tahmini ile piyasayı salladı. Dolar ne olur?

Finans 11.10.2021 - 13:39 11.10.2021 - 13:39 Gülcan Özer

Dolar kurunda yaşanan baş döndürücü yükseliş ne yazık ki devam ederken bir zamanlar çok konuşulan 9 TL sınırına dayanılması ile beraber 10 lira beklentisi gündeme taşınmaya başlandı. Dolar kuru tahmini ve uzman yorumları yakından takip edilirken konu hakkında çok konuşulacak bir analizde ünlü ekonomist Atilla Yeşilada tarafından yapıldı. 

Atilla Yeşilada dolar yorumları ile kendisine geniş bir takipçi kitlesi oluşturmayı başarırken yaptığı başarılı tahminler ile adını duyurmuştu. Ekonomi konusunda tahminleri bir bir tutan Atilla Yeşilada dolar tahmini ile kurun ne zaman 9 TL seviyesini göreceğini açıkladı. Çin ekonomisinde yaşanan gelişmeler, Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimi ve açıklamalar sonrası dolar kurunda ayı tuzağı riski arttı. 

ATİLLA YEŞİLADA DOLAR TAHMİNİ: DOLAR NE ZAMAN YÜKSELİR, 10 TL OLACAK?

Dolar kurunun Merkez Bankası tarafından Eylül ayı PPK toplantısı sonrasındaki 100 baz puanlık faiz indirimi sonrası yükselişi tüm hızı ile sürüyor. Kurda yaşanan yukarı yönlü hareketlilik ile 1 Dolar 9 TL bandının her an kırılması beklenirken İntegral Forex TV’de İntegral Yatırım Danışmanı Dr. Artunç Kocabalkan’ın konuğu olan Atilla Yeşilada dolar yorumları ile dikkat çekti. 

dolar 10 tl olacak mı

Çin ekonomisinde yaşanan gelişmeleri değerlendiren Ekonomist Atilla Yeşilada gelişen piyasalardan para kaçışının başladığını belirterek dünya genelinde bir ekonomik yavaşlama yaşandığını belirterek dolar kuru için “Ayı tuzağından kaçış yok” değerlendirmesinde bulundu. 

"Dolar kuru ne olur?" ''Profesör Kavcıoğlu'nun açıklamaları faiz indirimlerinin devam edeceğini gösteriyor. Bütün dünyada ciddi bir enflasyon korkusu var öte yandan gelişen ülkelerin bankaları faiz arttırıyor ve bunun büyümeye getireceği riskleri göze alıyor. Türkiye tam tersini yapıyor bu şartlar altında Ben Dolar/TL'nin yükselişini sürdürmesini beklerim. Tarım dışı istihdam çok zayıf çıkıp da doları düşürmezse Gelecek hafta dolar 9 lirayı aşar diye düşünüyorum" dedi.

Ekonomistler öncelikle dolar kurunun 9 lira seviyesini test edeceğini, bu seviyede tutunmayı başarması durumunda ilk direnç seviyesinin 9,20 TL olacağını belirtiyorlar. Dolar kurunda yaşanan dalgalanma tüm hızı ile devam ederken kurun kaderini Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimleri kadar FED'in izleyeceği varlık alım programı da belirleyecek.

NOT: Burada yer alan bilgiler ekonomist Atilla Yeşilada tarafından yapılan açıklamalardan derlenmiş olup, emlak365.com olarak yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@