ATO Gayrimenkul Sektörü Temsilcilerini Buluşturdu!

Ankara Ticaret Odası ATO, düzenlenen özel bir etkinlik ile gayrimenkul sektörünün temsilcilerini bir araya toplayarak sektörün sorularını masaya yatırdı ve çözüm önerilerini sıraladı.

Emlak Haberleri 12.01.2019 - 18:30 15.07.2021 - 00:18 Serhat Karaman

Ankara Ticaret Odası ATO, düzenlenen özel bir etkinlik ile gayrimenkul sektörünün temsilcilerini bir araya toplayarak sektörün sorularını masaya yatırdı ve çözüm önerilerini sıraladı.

ATO Congresium'da düzenlenen özel etkinlik ile gayrimenkul meslek sektörü temsilcilerinin yanı sıra Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu çatısı altında bulunan ve ülkenin çeşitli yerlerinden gelen emlak odaları başkanları bir araya geldi. Sektörün Ayakta Kalması İçin Hükümet Tarafından Verilen Destek Çok Önemli Son dönemde düşen konut satışları, artan inşaat maliyetleri ve yükselen kredi faiz oranları nedeni ile zorlu bir sınavdan geçen inşaat sektörünün temsilcileri ATO önderliğinde buluştu. Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran'ın ev sahipliğinde toplanan sektör sorunları masaya yatırdı. Baran yapmış olduğu açıklamasında "Hükümetin gayrimenkul alımlarında KDV'yi yüzde 18'den 8'e düşürmesi ve emlak alım satımlarında harçları yüzde 4'ten 3'e indirmesi emlak piyasasını hareketlendirdi. Gayrisafi yurt içi hasıla verilerinin 4. çeyrekte de büyüme olarak açıklanmasını bekliyoruz." açkılaması ile beklentilerini dile getirdi. Tapu Harcı İndirimi ve Konutta KDV İndirimi Kalıcı Hale Getirilmeli Satışların taşınmazın gerçek değeriyle gerçekleşmesi durumunda tapu harçlarının da çok yüksek tutara ulaşacağı ifade edilen toplantıda, bu durumda tapu harçlarında da indirim yapılmasının gerekli olacağı dile getirildi.Konut satışlarında 31 Mart 2019 tarihine kadar geçerli olan KDV ve harç indiriminin kalıcı hale getirilmesinin de ele alındığı toplantıda, gerçek bedelli konut satışlarında değer tespiti konusunda Sorumlu Emlak Danışmanlarının yetkilendirilmesi de konuşuldu. Toplantıda ayrıca, sorumlu emlak danışmanları için sorunlu hale getirilen Mesleki Yeterlilik Belgesi konusu da ele alındı. Toplantıya, ATO Meclis Üyeleri Erdoğan Yıldırım, Hacı Ali Taylan ile çeşitli illerden gelen Emlak Odaları Başkanları katıldı.Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@