AVM ve Marketlerde Yeni Dönem! 1 Ocak 2022 İtibariyle Türkiye Depozite İade Sistemi İle Alışveriş Yapacak

AMV ve marketlerde yeni dönem başlıyor! 1 Ocak 2022 tarihi itibari ile Türkiye depozito iade sistemi ile yeni bir döneme girecek. Yeni sistem ile kağıt, plastik ve metal ambalajlarda depozito ödenecek

Gündem 11.11.2021 - 13:37 11.11.2021 - 13:37 Gülcan Özer

Paralı poşet sisteminden sonra Türkiye 1 Ocak 2022 tarihi itibari ile depozito sistemi ile tanışmaya hazırlanıyor. Hatırlanacağı üzere Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hayata geçirilen yasal düzenleme ile Türkiye'de paralı poşet uygulaması başlamış, market poşetleri 25 kuruşluk ücretle satılmaya başlanmıştı. 

Uygulama pek çok eleştiriye neden olsa da plastik poşet kullanımı miktarı rekor oranda azalarak büyük bir başarı elde edilmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni bir uygulamayı devreye alıyor. Depozito iade sistemi 1 Ocak 2022 tarihi itibari ile hayata geçiriliyor. 1 Ocak tarihi itibari ile market alışverişi yaparken belirli ürünleri alan kişiler ambalajlar için depozito ödeyecekler.

DEPOZİTO SİSTEMİ NEDİR, AMBALAJ İADE SİSTEMİ NASIL ÇALIŞACAK?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son dönemde artan doğal afetler ve küresel iklim değişikliği nedeni ile bazı çevre tedbirleri alınmıştı. Son yıllarda plastik atıkların doğada yarattıkları tahribatlar nedeni ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından alınan karar ile plastik poşet paralı olmuştu. Market poşetlerinin 25 kuruş ile ücretlendirilmesi büyük tepki çekmesine rağmen uygulama amacına ulaştı. 

depozito iade sistemi ne olur

Kişi başına düşen plastik poşet kullanım miktarı rekor seviyede azalırken 1 Ocak 2022 tarihi itibari ile Türkiye depozito iade sistemi ile tanışacak. Yeni sistemde kağıt, plastik ve metal ambalajlar kullanılarak hazırlanan tüm ürünlerde zorunlu depozito kesintisi yapılacak. Vatandaş bu ürün ambalajları için marketlerde tıpkı plastik poşet için ödemiş olduğu gibi ek para ödeyecek. 

murat kurum açıklama

ZORUNLU DEPOZİTO SİSTEMİ UYGULAMASI İLE PLASTİK ŞİŞELERE DEPOZİTO PARASI ÖDENECEK Mİ?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ambalaj atıkları hakkında yapmış olduğu açıklamasında kağıt, plastik ve metal ambalajlı ürünlere depozito ödeneceğini duyurmuştu. Söz konusu uygulama 1 Ocak 2021 tarihi itibari ile o tarihe kadar herhangi bir erteleme yönetmeliği yayımlanmadığı takdirde hayata geçirilmiş olacak. 

ambalaj atıkları yönetmeliği

AMBALAJ ATIKLARININ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ NEDİR?

Bakanlık tarafından 26 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği hayata geçirilen yeni kuralların yer aldığı yönetmeliktir. Bu yönemelik kapsamında zorunlu depozito uygulamaları ve diğer depozito uygulamaları hakkında kişi ve kurumların uyacakları kuralar belirlenmiştir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@