AVM'lerde Borç Krizi! Malvarlığı Satışı Başladı, Alışveriş Merkezleri El Değiştirmeye Başlayacak

Koronavirüs salgını nedeni ile getirilen zorunlu kısıtlama kararları en çok perakende sektörünü olumsuz etkilemişti. Yaşanan süreçte alışveriş merkezleri büyük ciro kaybı yaşarken alınan önlemler de çare olmadı. Alışveriş merkezleri ne olacak, son durum ne, el değiştirme başlayacak mı?

Emlak Haberleri 29.03.2021 - 12:55 29.03.2021 - 12:55 Serhat Karaman
Alışveriş Merkezleri pandemiden en çok olumsuz etkilenen sektörlerin başında yer alırken özellikle de zorunlu kısıtlama kararları büyük ciro kaybına neden olmuştu.

2020 yılında alışveriş merkezlerinin ciro kaybı yüzde 40 sınırını aşarken 2021 yılında da ne yazık ki yaşanan kan kaybı sürdü. Yaşanan kaybı telafi etmek isteyen AVM'ler mal varlığı satışlarına başladı.

AVM'LER MAL VARLIĞI SATIŞLARINA BAŞLADI! 

Konu hakkında açıklama yapan Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Hüseyin Altaş sektörün pandemiden önce 25 milyar liralık ciroya sahip olduklarını belirterek 2020 yılında bu tutardan yüzde 40 gibi son derece büyük bir kayıp yaşadıklarını söyledi.

Alışveriş Merkezi yatırımcılarının büyük bir bölümünün başka alanlardaki kaynaklarını kullanarak bu sektördeki kayıplarını karşılamaya çalıştıklarını belirterek “Şu anda mal varlığımızı satarak ilerlemeye çalışıyoruz.

AVM yatırımcısının başka işlerden gider gelirleri de var. Şu anda gelir gider dengesini kurmaya çalışıyor. Ama bir süre sonra bu tıkanacak. Çıkma ve çıkarılma hakkını pandemi sürecinde karşılıklı ve 1 defalığına verme taraftarıyım” diyerek süreçte her türlü önlemi almaya çalıştıklarını dile getirdi.

AVM SATIŞLARI BAŞLAYACAK! ALIŞVERİŞ MERKEZİNİN SATIŞ FİYATI NASIL BELİRLENECEK?

Alışveriş Merkezleri için el değiştirmelerin başlayacağını belirten Altaş alışveriş merkezlerinde yatırım döneminin sona erdiğini belirterek yatırım geri dönüş süresinin de 20 yıldan 80 yıla çıktığını söyledi.

Dövizle kiralama yasağının kaldırılmasının yabancı yatırımcıları ülkemize çekmek adına çok önemli olduğunu belirterek alışveriş merkezlerinin satış değerinin belirlenmesinde 15-20 yıllık kira bedelinin dikkate alınabileceğini söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@