AVM'lerde Kira Desteğinin İlk Adımını Akiş GYO Attı

Türkiye'de pandemi süreci iş hayatını olumsuz etkilemeye devam ederken bundan en çok etkilenenlerden olan Alışveriş Merkezleri için kira desteği haberi geldi. Akiş GYO bir açıklama yaparak Akbatı ve Akasya'daki kiracılara destek verileceğini duyurdu.

AVM'lerde Kira Desteğinin İlk Adımını Akiş GYO Attı

Türkiye'de pandemi süreci iş hayatını derinden etkiledi. Çok sayıda işletme büyük zorluklarla baş etmek zorunda kalırken maliyetleri açısından Alışveriş Merkezleri de ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kaldılar. AVM'lerde faaliyet gösteren işletmeler süreçte yüksek kira bedellerini ödemek konusunda sıkıntı çekerken uzun bir süredir beklenen kira desteği hakkında önemli bir gelişme meydana geldi.

AVM'LERE KİRA DESTEĞİNDE İLK ADIM ATILDI!

Akiş GYO'nun sahibi olduğu Akbatı AVM ve Akasya AVM'de kiracılara destek verileceği açıklandı. Huna göre bu AVM'lerde kiracı durumunda olan işletmeler Mayıs ayında kira desteği alacaklar. Bu kira desteğinin kapsamının nasıl olacağı da belli oldu. Buna göre Akiş GYO ilgili AVM'lerdeki işletmelerin ciro düşüşünü ve bazı diğer kriterleri de göz önünde bulundurarak kiracılarına kira desteği verecek.

KAP'A AÇIKLAMA YAPILDI!

Akiş GYO'nun kiracılarına kira desteği vereceğine dair açıklama Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapıldı. Akiş GYO'nun yaptığı açıklamada Akbatı ve Akasya Alışveriş Merkezlerindeki kiracılara Mayıs ayı kira ödemeleri için sadece bu ayla sınırlı kalmak kaydıyla ciro düşüşü ve diğer kriterler esas alınarak kira desteği sağlanmasına dair karar verildiği ifade edildi. Bu şekilde ilgili AVM'lerdeki işletmeler Mayıs ayı için dahi olsa bir nefes alma fırsatı bulabilecekler.

DAHA ÖNCE DE KİRA YARDIMI YAPILMIŞTI!

Akiş GYO AVM'lerdeki kriacılara dair kira desteği uygulamasını ilk defa yapmayacak. Daha önce de Ağustos 2020'de bir kira desteği kararı alınmış ve zor durumda kalan AVM işletmelerine kira desteği sağlanmıştı. Bu şekilde AVM'lerin zor zamanlarında süreklilik temin edilmiş oluyor. Akiş GYO yaptığı bu kira yardımları ile kiracıların işletmelerini kapatmak zorunda kalmalarının da önüne geçmiş oluyor.

Akiş GYO'nun vereceği kira desteğinin net tutarı belli olmadı. Ancak bu konuda her işletmeye ayrı bir destek miktarı tanımlanacak. Uygulanacak kriterlere göre ihtiyacı olan işletmelere bir anlamda pozitif ayrımcılık yapılmış olacak.

SONRAKİ HABER