AVM'lerde Kira Krizi Büyüyor! Yasal Zam Sınırı Delindi

Alışveriş Merkezleri kira krizi ile boğuşmaya devam ederken dövizle kira zammı ve yasal zam oranı tartışmaları alevlendi.

Emlak Haberleri 26.01.2022 - 11:20 26.01.2022 - 11:34 Gülcan Özer

AVM kiraları için yaşanan tartışmalar 2022 yılına girilmesi ile beraber yeniden alevlendi. AVM yönetimlerinin kira artış oranını daha fazla yükseltmek için geride bıraktığımız hafta bakanlıkla bir araya geldiği belirtilirken süreçte dövizle kira faturası kesilmeye başlandığı iddia edilmişti. 

Hatırlanacağı üzere TL'yi koruma kanunu kapsamında dövizle kira sözleşmesi imzalanması yasaklanmış, bu yasak kapsamına alışveriş merkezleri de dahil edilmişti. Türkiye genelinde toplam alışveriş merkezi sayısı 440'a yaklaşırken sorunun pek çok alışveriş merkezinde yaşandığı iddia edilmişti. 

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ KİRA KRİZİ YAŞIYOR! YASAL ZAM ORANININ ÜZERİNDE KİRA ZAMMI MI YAPILIYOR?

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’nin bakanlık ile yapmış olduğu görüşmelerin ardından bazı AVM yönetimlerinin yasal zam oranının üzerinde zam yaptığı iddia edildi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile bir araya gelen Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, alışveriş merkezlerinin kira zammı için TÜFE + ÜFE ortalamasının alınarak ikiye bölünerek senelik olarak hesaplanmasını, artışın her ay için aynı hesaplanması istediklerini dile getirmişti. 

BMD Başkanı Öncel ise yapmış olduğu açıklamada markaların yeni uygulamalar nedeni ile zor durumda kaldığını belirterek AYD tarafından uygulamaya son verilmesi için tavsiye mektubu yazılmasını istedi. 2018 yılında çıkan dövizle kiralama yasağı ile alışveriş merkezlerinde de kiraların TL ile belirlenmesine hükmedildi. Bu karar kapsamında AVM'lerde kira sözleşmeleri için yeniden düzenlemeye gidilmiş, dövizle yapılan sözleşmeler TL ile yapılmaya başlanmıştı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@