Avrasya Pazarına Türk Müteahhitler Damga Vurdu!

Türk müteahhitlerin yurt dışı karnelerini değerlendiren Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün başarılarla dolu yılı rakamlarla ortaya koydu.

Emlak Haberleri 21.01.2019 - 12:56 15.07.2021 - 00:17 Serhat Karaman

Türk müteahhitlerin yurt dışı karnelerini değerlendiren Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün başarılarla dolu yılı rakamlarla ortaya koydu.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün Türk Müteahhitlerin yurt dışı karnelerini değerlendirdi. Türk Müteahhitlerin Yurt Dışındaki En Büyük Pazarı Rusya Yenigün yapmış olduğu açıklamasında "Rusya, geçen yıl yurt dışı müteahhitlik hizmetlerimizde pazar sıralamasında lider konumuna geri dönmüştür. Mevcut dağılımda Rusya'nın pazar payı, yeniden uçak krizi öncesinde olduğu gibi yüzde 25'ler seviyesine gelmiştir" diyerek Rusya ile yapılan ticaret hacmine dikkat çekti. Türk müteahhiter 2018 yılında yurt dışında 19,4 milyar dolarlık proje üstlendi. Bu projelerin yüzde 46'sı Avrasya bölgesinde yer aldı. Rusya 3,9 milyar dolarlık pazar payı ile birinci sırada yer alırken bu ülkeyi 3 milyar liralık pazar payı ile Suudi Arabistan izledi. Katar ile olan işlem hacmi ise 2 milyar dolara yükseldi. İnşaat Sektörünün 2030 Hedefi 50 Milyar! Yenigün AA muhabirine yapmış olduğu açıklamda sektör olarak 2019 hedeflerinin 50 milyar olduğunu söyleyerek "Gelişmiş ülke merkez bankalarının normalleşme adımlarıyla piyasadaki likiditenin azaldığı bir ortamda dünyada yükselen borçluluk, büyüme konusunda gelen olumsuz sinyaller, ticaret savaşlarına yönelik endişeler ve petrol fiyatlarında öngörülemeyen hareketlilik gibi çok bilinmezli bir gündem 2019 yılına taşınmıştır. Önümüzdeki dönemde yurt dışı inşaat pazarını etkileyecek unsurların başında enerji fiyatlarının seyri ile Suudi Arabistan, Cezayir gibi müteahhitlik firmalarımızın referanslarının güçlü olduğu pazarlardaki yatırım ortamı ve finansman koşulları geliyor." dedi. Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@