Avrupa'da Doğalgaz Fiyatları 5 Kat Arttı! Türkiye'de Zam Yolda

Avrupa piyasasında doğalgaz fiyatları artmaya devam ediyor. Doğalgaz fiyatlarının yükselmesi kış ayları öncesinde Türkiye'de de fiyat artışlarının olabileceği değerlendirmelerine neden oldu.

Gündem 18.09.2021 - 08:44 18.09.2021 - 08:44 Mustafa KARAGÖZ

Enerji alanında yaşanan fiyat artışları Avrupa'yı zor durumda bıraktı. Arzın fazla olması stok sorunu yaşanması fiyatların artışında en önemli etmen olurken piyasalarda oluşan son durum Türkiye'de de faturaların kabarması anlamı taşıyor. Özellikle kış ayları öncesinde gaz ve elektrikte yüksek oranlı zamlar bekleniyor.

GAZ VE ELEKTRİK FATURALARINA ZAM BEKLENİYOR

Doğalgaz Avrupa'da 2021 sonbaharının en önemli ekonomi başlığı haline gelmeye başladı. Çok sert yükselen doğalgaz fiyatları nedeniyle Hollandalı Title Transfer Facility'de (TTF) ekim vadeli bin metreküp gazın fiyatı bugün tarihi yükselişle ilk defa 900 dolar seviyesi aştı ve 943 dolar  bandına kadar çıktı. 

Şu anda 943 dolar seviyesinde yer alan doğalgaz fiyatları bir önceki gün 800 dolar sınırını aşmıştı. Çok kısa sürede çok yükselen doğalgaz fiyatlarının diğer ülkelere olan satışları da etkilemesi bekleniyor. 

2021 YILINDA FİYATLAR 5 KAT ARTTI

2021 yılı fiyat değerlendirmelerinde Rus Şirket Gazprom 1000 metreküp için 200 dolar ile 206 dolar fiyat öngörmüştü. 2020 yılının Ekim ayında doğalgaz fiyatları ise 1000 metreküp için 180 dolar olarak gerçekleşmişti. Bu fiyatlardan sonra bir yıl içinde doğalgaz fiyatları tam 5 kat birden birden yükselmiş oldu. Tüm bu fiyat artışları Avrupa'da yüksek doğalgaz fiyatlanmasına neden olurken elektrik hatta kömür fiyatları da yükseldi. 

TÜRKİYE'DE FİYATLAR NASIL OLACAK?

Avrupa kıtasında yaşanan fiyat artışları ve doğalgaz sorununun Türkiye'yi nasıl etkileyeceği merak konusu. 

Türkiye’nin boru hatları üzerinden şu an bin metreküpünü yaklaşık 240 dolara satın aldığı Rus gazının fiyatının ekim başında 270 dolara yükselmesi bekleniyor. Yani, Türkiye’nin uzun dönemli sözleşmeyle aldığı gazın fiyatı Avrupa’daki mevcut astronomik seviyeye çıkmayacak.

Faturalara Çok Yüksek Zamlar Yolda

Ancak Türkiye için sorunun sıvılaştırılmış doğalgaz fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle yaşanacağı öngörülüyor. Sıvılaştırılmış doğalgaz fiyatlarının artması BOTAŞ’ın ithalat maliyetlerini yükseltecek. Konuya ilişkin en dikkat çeken değerlendirmelerden birisi GazDay Genel Müdürü Mehmet Doğan'dan geldi. Doğan yaptığı konuşmasında kış aylarında doğalgaz ve elektriğe çok yüksek zamların geleceğini söyledi. Aksi durumda BOTAŞ'ın çok büyük zarar yaşabileceği uyarısını yaptı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@