Avrupa'nın En Büyük Lojistik Üssü Kanal İstanbul Projesi İle Komşu Olacak

Türkiye dev yatırımlarla gücüne güç katmaya devam ederken dünya genelinde yer alan 10 mega projeden 6 tanesine de ev sahipliği yapmayı başarıyor.

EMLAK HABERLERİ 26.04.2018 - 11:04 15.07.2021 - 00:21 Emlak 365

Türkiye dev yatırımlarla gücüne güç katmaya devam ederken dünya genelinde yer alan 10 mega projeden 6 tanesine de ev sahipliği yapmayı başarıyor. Bu sene ihalesinin yapılmasına kesin gözü ile bakılan Kanal İstanbul projesi ise bunlar arasında en büyük ve en önemlilerinden biri olarak öne çıkıyor.

Yapılan son açıklama ile beraber Yurt İçi Nakliyeciler Derneği (YND) tarafından 300 milyon dolarlık dev yatırım projesi ile Avrupa'nın en büyük lojistik üssünün Kanal İstanbul ile komşu olacağı duyuruldu.20 Nisan 2018 tarihinde yapılan lansman çalışması ile beraeber tanıtımı gerçekleştirilen dev proje tamamlandığında İstanbul Avrupa'nın en büyük lojistik merkezine sahip olacak ve sektördeki büyük gücünü daha da perçinleyecek.1,2 Milyarlık Yatırım Yapılacak Kanal İstanbul Projesi ile komşu olacak olan yeni lojistik merkezinin inşaatına 1,2 milyar liralık yatırım yapılacak. Dev yatırım projesi tamamlandığında Türkiye Avrupa'nın en büyük lojistik merkezine kavuşacak.Konu hakkında açıklamalarda bulunan Yurt İçi Nakliyeciler Derneği (YND) Başkanı Sedat Hakan Karataş dev proje için hükümet tarafından destek beklediklerini dile getirdi. Dernek olarak Avrupa'nın en büyük lojistik üssünü kurmaya hazırlandıklarını dile getiren Karataş hükümet kanadından hem proje finansmanı hem de proje için yer belirleme aşamasında destek beklediklerini söyledi.Hadımköy - Arnavutköy Arasında Yer Alacak Karataş yapmış olduğu açıklamada lojistik konusunda hizmet veren pek çok şirketin İstanbul'un farklı bölgelerine dağıldığını belirterek amaçlarının tüm lojistik firmalarının toplanabileceği bir merkez oluşturmak olduğunu dile getirdi. Yapılacak olan merkez dağınık olan lojistik firmalarını tek bir merkezde toplayacak ve büyük bir güç birliği meydana getirecek.Kanal İstanbul projesi, 3. Havalimanı ve 3. Köprünün varlığı nakliyecilerin Hadımköy - Arnavutköy arasındaki aksta yeni bir lojistik merkezi kurma isteği duymalarına neden oldu. Havalimanı ve köprünün varlığının yanı sıra Kanal İstanbul projesinin hayata geçmesi ile bölgeye kayacak olan nüfusta lojistik talebini arttıracak nedenler arasında yer alıyor.Projenin Adı İstanbul-Avrasya Lojistik Üssü (İSTAV) Olacak Dev bir yatırım ile hayata geçirilecek olan projenin adı İstanbul-Avrasya Lojistik Üssü (İSTAV) olacak. 150 dönümlük dev araziye yayılacak olan proje hakkında açıklamalarda bulunan Karataş “Gümrüklü sahası, antrepoları, soğuk hava sıcak hava, TIR merkezleri, garajları, borsası ve bunun yanında sosyal tesisleri ile kocaman bir lojistik üs olacağı için ciddi bir yatırım olacak. İlk etapta en az 300 milyon dolarlık başlangıç yatırımı öngörüyoruz” dedi. 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@