Avukatın Borçlunun Ailesini Araması Suç Sayıldı! Emsal Karar Çıktı, 50 Bin Lira Tazminat Kazandı

Avukat ailemi arıyor şikayetleri her geçen gün artarken borçluların korkulu rüyası haline gelen avukat tacizi hakkında Kişisel Verilerin Korunması Kurulu emsal karar açıkladı! Sürekli olarak alacaklı avukatlar tarafından artık taciz boyutuna varan aramalar vatandaşı canından bezdirdi.

Gündem 23.07.2019 - 16:00 15.07.2021 - 00:14 Serhat Karaman

Avukat ailemi arıyor şikayetleri her geçen gün artarken borçluların korkulu rüyası haline gelen avukat tacizi hakkında Kişisel Verilerin Korunması Kurulu emsal karar açıkladı!

Sürekli olarak alacaklı avukatlar tarafından artık taciz boyutuna varan aramalar vatandaşı canından bezdirdi. Avukatların işin boyutunu bir üst kademeye taşıyarak aile üyelerini de aramaya başlaması ile bardağı taşıran son damla oldu. Yeğenine Mesaj Atan Avukatı Şikayet Etti, 50 Bin Lira Tazminat Kazandı! Söz konusu olay bilgi paylaşımı Avukat Sibel Sevinç Deveci Özçelik tarafından tarafından yapıldı. Özçelik vatandaşlara haklarını bilerek korumalarını tavsiye ederek "Borçlunun yeğenine mesaj atan alacaklı avukatına; Kişisel verilerin korunması kurulu tarafından 50.000 (ELLI BIN) TL idari para cezası uygulandı. Ailenizi 7 silsilenizi rahatsız eden ofisleri şikayet edebileceğiniz emsal karar hemen aşağıda.elden ele ulaştırin Haklarınızı öğrenin" yazdı. 

Kanunsuz bir şekilde sürekli olarak borçlu olan kişileri arayarak artık rahatsızlık vermeye başlayan avukatları eleştiren Özçelik ilgili kişiye ait telefon numarasına kendisine ait olmayan içeriğin gönderilmesiyle ilgili Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun 31/05/2019 tarihli ve 2019/166 sayılı karar özetinde “Kanunun 18’inci maddesinin 1 numaralı fıkrasının b bendi kapsamında 50.000 TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir”dendi.Avukat Rakam Hatası Yaptım Dese De Cezadan KurtulamadıKendisine yöneltilen suçlamalar karşısında avukat savunmasında “Bir rakam hatası sonucunda SMS’i yeğene gönderdim” açıklamasında bulunsa da kurul savunmayı kabul etmeyerek “SMS’te kişisel verileri yer alan kişinin yeğeninin telefon numarası ile kendisine ait numada bir rakam değişikliği/yanlışlığı ile karıştırılmasının mümkün değil" karşı görüşü ile avukata 50 bin liralık ceza verdi. 

Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından verilen ceza ile kişisel verilerin korunma hakkının ihlal edildiği kabul edilerek emsal bir karara imza atılmış oldu. Borcumdan Dolayı Avukatlar Kardeşimi Arayabilir Mi, Bu Suç Mu?Yukarıda verilen emsal karar ile avukatın aile üyelerini araması suç sayıldı. Konu hakkında açıklama yapan avukat Hukuk Bürosunu savcılığa şikayet etmek isteyen kişilere tavsiyede bulunarak “Adli yol için savcılığa başvurmanız gerekmekte. İdari başvuru için önce ilgili firmaya müracat zorunlu kılınmış. O nedenle kvkk.gov.tr adresini dikkatle inceleminizi öneriyorum. Ailenizi yedi sülalenizi rahatsız eden ofisleri şikayet edebileceğiniz emsal karar hemen aşağıda. Elden ele ulaştırın, haklarınızı öğrenin” dedi. Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@