Avyacık T-2 Tüneli ile Hem Zamandan Hem Paradan Tasarruf! 35 Dakikalık Yol 7 Dakikada Gidilecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Ayvacık T-2 Tüneli ışık görme töreninin yapılacağı tarihi verdi. Proje ile 35 dakikalık yol 7 dakikaya düşerken hem zamandan hem de paradan tasarruf edilecek.

Avyacık T-2 Tüneli ile Hem Zamandan Hem Paradan Tasarruf! 35 Dakikalık Yol 7 Dakikada Gidilecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama doğrultusunda, Ayvacık T-2 Tüneli ile Kaz Dağları'ndan geçiş 35 dakikadan 7 dakikaya inecek. Proje kapsamında 9,6 kilometre uzunluğunda, 2x2 şeritli, bitümlü sıcak karışım kaplamalı, toplam uzunluğu ise 5 bin 710 metre olan 2 çift tüp tünel bulunuyor.

Hava koşulları nedeniyle ışık görme töreni daha önce ertelenen Ayvacık T-2 Tüneli için yarın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katılımıyla tören düzenlenecek.

ayvacık t-2 tüneli 2

ULAŞIM 35 DAKİKADAN 7 DAKİKAYA DÜŞECEK!

Ayvacık T-2 tünelinin hayata geçirilmesiyle, Çanakkale- İzmir ve Çanakkale- Balıkesir Yolu'nda daha önce bölünmüş olan yolların bütünlüğü sağlanacak. Proje ile yolun fiziki ve geometrik standartları yükseltilerek, trafik güvenliği ile sürüş konforu artırıldı.

Tünelin trafiğe açılmasının akabinde, 12,1 kilometre uzunluğundaki mevcut yol, 2,5 kilometre kısalarak 9,6 kilometreye düşecek. Böylece daha önce 35 dakika süren yolculuk sadece 7 dakikada tamamlanacak.

ayvacık t-2 tüneli 3

HEM ZAMANDAN HEM YAKITTAN TASARRUF!

Ayvacık T-2 projesinin uygulamaya geçmesiyle birlikte zamandan 71,3 milyon lira, akaryakıttan 7,8 milyon lira olmak üzere yılda toplam 79,1 milyon lira tasarruf sağlanacak. Bunun yanında karbon salınımı da yılda 3 bin 65 ton azaltılacak. Çok yakında hizmete girecek olan 1915 Çanakkale Köprüsü'nün kıtalararası kara yolu bağlantısının da sağlanmasıyla beraber bölgede artacak trafik hareketliliğine yanıt verebilecek bir ulaşım altyapısı oluşturulacak. Projenin ışık görme töreni 1 Şubat'ta Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katılımıyla gerçekleşecek.