Ayasofya İmamlığı Görevinden Ayrılan Mehmet Boynukalın Kimdir?

Yaptığı açıklamalarla gündemden düşmeyen Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi İmamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın görevinden ayrıldı. Mehmet Boynukalın kimdir?

Ayasofya İmamlığı Görevinden Ayrılan Mehmet Boynukalın Kimdir?

Ayasofya'nın yeniden camii niteliğine kavuşturulmasının ardından Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi İmamı olan Prof. Dr. Mehmet Boynukalın görevinden ayrıldı. Mehmet Boynukalın'ın Marmara İlahiyat Fakültesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladığı açıklandı.

TEPKİ ÇEKEN AÇIKLAMALAR YAPMIŞTI

Geçici görevlendirme ile Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi İmamı olarak vazife yapan Prof. Dr. Mehmet Boynukalın görevinden istifa etti. Görevde kaldığı süre boyunca yaptığı açıklamalarla hiç gündemden düşmeyen Mehmet Boynukalın önce Anayasa'nın değiştirilemez maddesi olan “laikliğin” Anayasa'dan çıkarılması gerektiğini söylemişti. Ardından ise kadın cinayetleri ve ekonomi değerlendirmeleri ile AK Parti'nin önemli isimleri arasında yer alan Bülent Turan ve Özlem Zengin'in dahi tepkisini çekmişti. Ancak bu tepkilere rağmen AK Parti'nin içerisinde çok ciddi bir desteği bulunan Mehmet Boynukalın oldukça sevilen bir isim olarak değerlendiriliyor. Mehmet Boynukalın artık Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde akademik çalışmalarına devam edecek.

MEHMET BOYNUKALIN KİMDİR?

1971 yılında doğmuştur. 1992 yılında Mısır'da El Ezher Üniversitesi'nden mezun olmuştur. Lisans eğitiminin ardından Türkiye'ye dönmüş ve Marmara Ünüversitesi İlahiyat Fakültesi'nde önce yüksek lisansını ardından da doktorasını tamamlamıştır. Mehmet Boynukalın 2011 yılına kadar Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi'nde İslam hukuku alanında uzmanlık ve İslam Ansiklopedisi ilim heyeti üyeliği yapmıştır.

2011'den itibaren İstanbul Şehir Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. 2018 yılında bu üniversitede akademik çalışmalarını sürdürürken profesörlük unvanını almaya hak kazanmıştır. İstanbul Şehir Üniversitesi çeşitli nedenlerden dolayı Haziran 2020'de kapatılınca onun da görevine son verilmiştir. Ardından Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi İmamı olarak geçici görevlendirmeyle vazifelendirilmiştir. Buradaki görevinden kendi isteği ile ayrılan Mehmet Boynukalın şu anda Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı'nda öğretim üyesi olarak çalışmaya başlamıştır.