Ayasofya'da Pes Dedirten Görüntüler! Duvarları Kazıyıp Eve Götürüyorlar

Müzeden camiye çevrilen Ayasofya ile ilgili yeni bir iddia ve pes dedirten görüntüler gündeme geldi. Twitter'da bir kullanıcı fotoğraf paylaşarak duvarların kazınıp eve götürüldüğünü iddia etti.

Gündem 24.05.2022 - 16:02 24.05.2022 - 16:02 Gülşah Konuk Akın

Kısa bir süre önce Ayasofya Camii'nde İmparatorluk Kapısı'ndan parçalar koparılması, tarihi su haznesinin ayakkabılık olarak kullanılması gibi skandallar ortaya atılmıştı. Daha bu olaylar unutulmamıştı ki bir iddia daha gündeme geldi. Bazı ziyaretçilerin, Ayasofya'nın duvarlarını kazıyıp hatıra olsun diye poşetlere koyarak eve götürdükleri iddia edildi.

Müzeden camiye dönüştürülen Ayasofya Camii'nin bir parçasının şifa olduğunun iddia edilmesiyle kimliği belirsiz kişilerin bu kısımları koparıp yemesi gibi iddialar ile gündeme gelen Ayasofya'dan son gelen görüntüler pes dedirtti. Son görüntülerde ellerinde poşet olan kadınlar, Ayasofya duvarlarına dokunarak duvarlardan parçalar koparıp poşete koyarak eve götürüyorlar. Sosyal medya hesabından iddialara ilişkin bir paylaşım yapan kullanıcı: "1485 yıldır ayakta olan Ayasofya, hani saygı, hani kültürel mirası koruma; daha kötü şeyler olmadan lütfen engel olunsun. İbadet etmek bu değil…"  Dedi.

ayasofyada-pes-dedirten-görüntü-1

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ YAĞDI

Ayasofya Camisi'nin duvarlarının koparılmasına ilişkin görüntülere sosyal medya hesabından tepki yağdı.  Kullanıcılar tepkilerini #Ayasofya etiketi ile dile getirdiler. İşte o tepkilerden bazıları:

"Ayasofya'da güvenlik zaafiyeti başta olmak üzere bakım işleri dahil bir çok başlılık var. Ayasofya Camii ayrı bir idare olarak yapılandırılmalı ve işler tek elden yürütülmeli.

50 yıllık turizmciyim. Mesleğin en alt kademesinden başladım. TÜRSAB'ın Başkanlığını, Meclis ihtisas komisyonu üyeliğini, Bakanlığı'nı yaptım. 8 yıl lisans öğrencilerine ders verdim Ayasofya'dan kemirerek parça koparılmasına ilk kez tanık oluyorum. Bu ilkelliğe seyirci kalmayalım.

Atatürk'ün Ayasofya'yı müze yapmasının ne kadar yerinde ve ileri görüşlü bir karar olduğu bugün anlaşılmıştır. #Ayasofya

Ayasofya Camii'nin mermerlerini tahrif edip tozlarını poşetlere koyan ziyaretçilerin Hristiyan turistler olduğu ortaya çıktı. Mimar Bilgili, turistlerin geçmişte aynı şeyi mozaiklere de yaptığını söyledi."

İMPARATORLUK KAPISI TAHRİP EDİLMİŞTİ

19 Nisan 2022 tarihinde de Ayasofya Camisi'nin İmparatorluk Kapısı tahrip edilmişti. Olay kısa sürede gündem olmuş ve kapıyı tahrip edenlerin tespit edilmesi için kamera kayıtları incelenmeye başlanmıştı. Daha sonra da İmparatorluk Kapısı restore edilmek durumunda kalmıştı.  Bir önceki olayda da Ayasofya'nın tarihi su haznesinin kapağı kırılmış ve haznenin içine camiye gelenler ayakkabılarını koymuştu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@