Ayçiçek Yağı Fiyatlarına Depozito Zammı Geliyor! Kritik Uyarı Geldi, Ucuz Sıvıyağ Almak İsteyenler O Tarihe Dikkat

Ayçiçek yağı fiyatları zam yağmuru ile yukarı yönlü ilerlerken yılbaşından itibaren başlayacak zorunlu depozito uygulaması için kritik uyarı geldi! Ayçiçek yağı fiyatlarına zam var mı, yağ düşecek mi?

Finans 15.12.2021 - 10:45 15.12.2021 - 10:45 Gülcan Özer

Sıfır atık projesi kapsamında Türkiye paralı poşet uygulamasına geçiş yaparken zorunlu depozito uygulaması için de tarih 2022 yılı olarak belirlenmişti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum yapmış olduğu açıklama ile zorunlu depozito uygulaması için merak edilen detayları paylaşmıştı. 

Piyasalarda yaşanan dalgalanma, yükselen enflasyon ve dolar kuru nedeni ile gıda ürünlerine başlayan zam yağmurları tüm hızı ile devam ederken fiyatı en çok zamlanan ürünlerden biride ayçiçek yağı olmuştu. Ayçiçek yağı fiyatları rekor seviyelere ulaşırken yağ almak isteyenlere depozito uygulaması nedeni ile yeni zam uyarısı geldi.

UCUZ AYÇİÇEK YAĞI ALMAK İSTEYENLERE KRİTİK TARİH UYARISI GELDİ! 

Sıvıyağ satışları pet şişe ya da teneke kutularda yapılırken her iki ambalaj ürünü de zorunlu depozito uygulaması kapsamına giren ambalajlar arasında yer alıyor. 1 Ocak 2022 tarihi itibari ile başlayacak olan zorunlu depozito uygulaması kapsamında bu ürünlerin ambalajları için depozito tutarı fiyatlara yansıtılacak. Depozitolu ürün alan kişi bu ürünün ambalajını iade etmesi durumunda parasını geri alacak.

ayçiçek yağı fiyatlarında son durum

ZORUNLU DEPOZİTO SİSTEMİ UYGULAMASI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum konu hakkında yapmış olduğu açıklamasında "Türkiye Çevre Ajansı'mız ile depozito yönetim sistemini kuruyoruz. Online merkezi veri sistemini ve internet bağlantılı depozito iade makinalarımızı hazırlıyoruz. Uygulamayı 2022 Ocak ayı itibarıyla başlatacağız. Ekonomimize yıllık 4 milyar lira katkı ile on binlerce vatandaşımıza istihdam sağlayacağız" diyerek uygulamanın 1 Ocak 2022 tarihi itibari ile hayata geçireleceğini dile getirmişti. 

ayçiçek yağında son durum ne

EN UCUZ AYÇİÇEK YAĞI HANGİ MARKETTE, 5 LT PET VE TENEKE AYÇİÇEK YAĞI FİYATI KAÇ TL?

Marketlerde ayçiçek yağı satış fiyatları her geçen gün yükselmeye devam ederken A101 ayçiçek yağı fiyatları son zamların ardından 99,90 TL'ye ulaştı. Vera ayçiçek yağı pet 5 LT satış fiyatı 99,90 TL oldu. Vera Ayçiçek yağı 1 LT satış fiyatı 23,50 TL olurken 2 LT komili ayçiçek yağı satış fiyatı ise 69,95 TL oldu. 

ŞOK ayçiçek yağı fiyatı Evin ayçiçek yağı 1 LT satış fiyatı 23,50 TL olurken, Migros 4 LT Turna ayçiçek yağı satış fiyatı 89,90 TL olarak satışa sunuldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@