Ayçiçek Yağı Fiyatlarının Artış Nedeni 'Galeyan': O İsim Hakkında Suç Duyurusu!

Mart ayında ayçiçek yağı fiyatlarının bir anda artmasının sorumlusu olarak Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil gösterildi. Tarım ve Orman Bakanlığı suç duyurusunda bulundu.

Gündem 04.04.2022 - 11:53 04.04.2022 - 11:53 Büşra Uluşen

Rusya'nın ayçiçek yağına ambargo uygulayacağı söylentilerini patlak vermesiyle ayçiçek yağı fiyatları bir gün içerisinde zirveyi görmüş ve vatandaşlar stok kalmayacağı endişesiyle marketlere akın etmişti. Konu hakkında harekete geçen Tarım ve Orman Bakanlığı, ayçiçek yağı stoklarının tükendiğini iddia ederek fiyat artışı yaşanmasına neden olduğu gerekçesiyle, Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil hakkında suç duyurusunda bulundu.

HALKI GALEYANA GETİRDİ, FİYATLARI YÜKSELTTİ

Rusya-Ukrayna savaşının patlak vermesiyle Türkiye'nin en büyük iki yağ tedarikçisi olan iki ülkenin ayçiçek yağı ithalatını durduracağı iddia edilmişti. Ayçiçek yağı taşıyan gemiler bir süre limanlarda bekletilmiş ve bu haberin ortaya çıkmasıyla ayçiçek yağı fiyatları bir anda 200 TL'yi aştı. 

Konunun gündeme gelmesi sonrasında Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Türkiye'de yağ stokunun kalmadığını iddia ederek, stokların sadece Nisan ayı ortasına kadar yetebileceğini söylemişti. Bu haberi duyan vatandaşlar marketlerdeki ayçiçek yağı reyonlarına akın ederek hem stok yaptı hem de daha fazla alabilmek için birbirleriyle yarıştı. 

ayçiçek yağı ceza

BAKANLIKTAN GALEYANA SUÇ DUYURUSU

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi harekete geçerek bakanlık adına, halkı galeyana getirerek fiyatları yükselttiği gerekçesiyle Büyükhelvacıgil hakkında suç duyurusunda bulundu.

TCK'nın 237. Maddesi gereğince Büyükhelvacıgil için 2 yıl hapis cezası öngörülürken, suça konu eylem sonucunda besin ya da malların değerlerinin artması veya eksilmesi halinde ise cezanın 1/3 oranında artırılması hüküm altına alınıyor. Buna göre Helvacıgil'in cezası 32 aya çıkarılabilir. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@