Ayçiçek yağına indirim mi geliyor? Bakan Kirişçi'den yüzde 25'lik ucuzluk açıklaması!

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, ayçiçek yağında yüzde 25 oranında indirim sinyali verdi. Ukrayna'nın verdiği taahhüttün ardından ayçiçek yağı fiyatlarının düşmesi bekleniyor.

Finans 19.04.2022 - 09:31 19.04.2022 - 09:31 Büşra Uluşen

Geçtiğimiz aylarda ayçiçek yağı fiyatları bir anda zamlanarak en ucuzu 200 TL'ye dayanmıştı. Rusya'nın sıvı yağ dolu yüklü gemileri limanlarda bekletmesinin ardından Türkiye'de endişe yaşanmış ve vatandaşlar yağ stoku yapabilmek için birbirleriyle yarışmıştı. 

Bu gelişmelerin ardından Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi ayçiçek yağı fiyatlarına ilişkin açıklama yaptı. Ukrayna ile ticaretin devam ettiğini belirten Bakan, Ukrayna'nın yüzde 25 daha ucuza ayçiçek yağı vermeyi taahhüt ettiğini ifade etti. 

Ayçiçek yağı ucuzlayacak mı?

Ayçiçek yağı fiyatları hakkında açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Türkiye ile Rusya ve Ukrayna arasındaki tarımsal ticaretin sürdüğünü belirterek, Ukrayna'nın elinde 27,5 milyon ton dış ticarete konu olan ürün olduğunu, ayçiçek yağı, soya gibi ürünleri Türkiye'ye dış ticaretteki fiyatının yüzde 25 aşağısına vermeyi taahhüt ettiğini ifade etti. 

Türkiye'ni iki ülkeye de kısıtlama getirmediğini aktaran Bakan Kirişçi, bu sürede sektörle bir araya gelerek yaşanması muhtemel konuları dinleyerek not edileceğini, bakanlık olarak kısa, orta ve uzun vadede yapacakları konusunda bir rota belirleyeceklerini söyledi. 

'' 7 milyon ton civarı ayçiçek yağı var ''

Pandemi döneminde ve sonrasında Türkiye'nin alığı pozisyona dikkat çeken Bakan Kirişçi, Ukrayna ve Rusya tarım bakanlarının görüşmek istediklerini belirttiklerini, bu iki ülkenin özellikle tarımsal ürünler konusunda dış ticarete konu olabilecek önemli ürünleri olduğunu belirtti. Ukrayna'nın elinde şu an 7 milyon ton ayçiçek yağı olduğunu, 1 milyon ton civarında da soya olduğunu ve bu ürünleri bize FOK denilen dış ticaretteki fiyatın yüzde 25 aşağısına vermeyi taahhüt ettiklerini belirtti. 

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi'nin bu açıklamalarından sonra ayçiçek yağı fiyatlarında düşüş beklentisi oluştu. Bakan Kirişçi'ni bahsettiği bu yüzde 25'lik ucuzluk oranı zincir marketlerin etiketlerine yansıyacak mı bilinmiyor. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@