Aykut Erdoğdu Tuba Torun kimdir, olayı ne, neden CHP'den istifa ettiler?

Son günlerin gündem olan isimleri Aykut Erdoğdu ve Tuba Torun CHP'den istifa etti. Olayın perde arkası ise ortaya çıktı.

Aykut Erdoğdu Tuba Torun kimdir, olayı ne, neden CHP'den istifa ettiler?

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, sosyal medya hesabı üzerinden yayınlanan konuşma kaydı sonrasında eşi Tuba Torun Erdoğdu ile birlikte gündem olmuştu.

Erdoğdu'nun eski eşine ait olduğu iddia edilen bir Twitter hesabından, bir görüntü kaydı paylaşıldı. Kayıtta, Erdoğdu'nun eşi Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) Üyesi Tuba Torun'un Parti Meclisi'ne girmesi için Kemal Kılıçdaroğlu ile Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ile konuşmalar gerçekleştirdiğini söylediği ifade ediliyor.

Aykut Erdoğdu özür diledi

Aykut Erdoğdu, yapılan paylaşım sonrasında sosyal medya hesabından özür diledi. Daha sonra aynı hesaptan paylaşılan başka bir kayıtta ise Tuba Torun'a ait olduğu iddia edilen ses, ' yalanla, dolanla milletvekili olunduğunu, kadın hakları mücadelesine rağmen haksızlığa uğradığını ' söylüyor.

İlk kayıtta Aykut Erdoğdu, ayrıldığı eşine Tuba Torun ile bir ilişkisi olmadığını söylüyor ve Tuba Torun'un CHP Parti Meclisi listesine alınması için gerekirse kendi adının çıkarılması önerisinde bulunuyor.

Aykut Erdoğdu ve eşi Tuba Torun CHP'den istifa etti!

Yaşanan bu olayın ardından Tuba Torun, duydukları karşısında hastaneye kaldırılmış ve Aykut Erdoğdu eşine yaşattıkları için özür dilemişti.

Olayın üzerinden çok geçmeden Aykut Erdoğdu ve Tuba Torun'un CHP'den istifa ettikleri öğrenildi.

Aykut Erdoğdu kimdir?

CHP İstanbul milletvekili olan Aykut Erdoğdu, 28 Ağustos 1972 tarihinde Kars'ta doğmuştur. Türkiye genel seçimlerinde CHP İstanbul milletvekili olarak 2011 yılında girmiştir. Gazi Üniversitesi İİBF'de lisans eğitimini tamamlamış ve Carnegie Mellon Üniversitesi'nde Kamu Politikaları ve Yönetimi alanında yüksek lisans yapmıştır.

Tuba Torun kimdir?

Tuba Torun, 1987 yılında Kahramanmaraş'ta doğmuştur. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Torun, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği'nin de avukatlarını yapmıştır. CHP Yüksek Disiplin Kurulu üyesi olan Tuba Torun, 2018 genel seçimlerinde aday olmuş ancak seçilememiştir.