Aylar Yıllar Almayacak Dolar 12 TL, 15 TL Olacak! Selçuk Geçer'den Flaş İddia FED Faiz Artırırsa

Ekonomist Selçuk Geçer ABD'de enflasyon oranlarının yüksek çıkması sonrası Dolar TL değişimini ele aldı. Geçer FED'in faiz artırımı kararı alması durumunda doların 15 TL olabileceğini söyledi.

Finans 12.11.2021 - 17:38 12.11.2021 - 17:38 Mustafa KARAGÖZ

Ekonomist Selçuk Geçer dolar kuruna dair yeni açıklamalarda bulundu. Geçer sosyal medya hesabından yaptığı değerlendirmelerinde dolar kurunun 15 TL'ye kadar çıkabileceğini hatta doları o seviyede tutmanın mümkün olmayacağını söyledi. 

EKONOMİST SELÇUK GEÇER'DEN ABD'DE FAİZ ARTIRIMI DEĞERLENDİMESİ

Selçuk Geçer değerlendirmelerine ABD'de oluşan beklenmedik enflasyon oranlarına değinerek başladı. Enflasyon oranlarının beklentilerin üzerinde çıkmasının hemen ardından dolar kurunun yükselmeye başladığını aktaran Geçer, kısa vadeli dönemde dolar TL hareketlerini ele aldı. Doların 10 TL'ye yaklaştığını daha sonra düştüğünü söyleyen Geçer, dolar kurunda yükselmenin devam edeceğini söyledi. 

dolar 15 tl olacak iddiası 3

Dolar Kurunda Yükselme Devam Edecek Önce 10 TL Sonra 10.50 TL'yi Görecek İddiası

Dolar kuruna ilişkin değerlendirmelerinin devamında dolar kurunun önce 10.00 TL'yi daha sonra 10.50 TL'yi göreceğini ifade eden Geçer ABD'den gelebilecek varlık artırımı kararını değerlendirdi.

15 TL'de Durursa Şanslıyız

Geçer konuşmasının devamında "Amerika'dan sürpriz bir varlık alımı hikayesi doğarsa yani varlık alımlarını bir anda kesmeye kalkarlarsa hatta faizleri arttırmaya başlarlarsa -ki bu enflasyon koşullarında artık sürpriz olmaktan çıkmaya başladı- öyle bir durumda Türk lirasının çok daha hızlı bir şekilde değer kaybettiğini görürüz. Dolar 15 lira da bile durursa şanslıyız." dedi. 

dolar 15 tl olacak iddiası 2

SIRAYLA 12 TL VE 15 TL SEVİYELERİNE ÇIKACAK

Dolar kurunun küresel piyasalardaki durumu ve Türkiye'nin farklılığına dair de bir değerlendirme paylaşan Geçer, Türkiye'nin durumu daha riskli dedi.  Bu durumda Dolar, Euro, Sterlin gibi para birimleri karşısında TL'nin daha ivmeli değer kaybedebileceğini söyledi. 

dolar 15 tl olacak iddiası 4

ABD'den Faiz Artırımı Kararı Gelirse

ABD'de yüksek çıkan enflasyon oranları sonrası olası bir faiz artırımı kararı gelirse dolar kurunun tüm ülke para birimleri karşısında yükseleceğini söyleyen Geçer, TL'nin bu durumda yaşabileceği değişimi yorumladı. 

Faiz artırımı durumunda doların 15 TL'ye kadar çıkabileceğini iddia eden Selçuk Geçer değerlendirmesini "ABD, AB vs faiz arttırmaya başlarsa bu sefer dolar 15 TL'de durması bile mümkün olmayacaktır. Faiz artmasa da önce 10.50, 12, 15 seviyelerine çıkan dolar kuru göreceğiz. Bu da ayları yılları almayacak." sözleriyle tamamladı. 

dolar 15 tl olacak iddiası 1

EDİTÖR NOTU: Dolar kuru için yapılan tüm değerlendirmeler, analizler ve yorumlar haber amacıyla paylaşılmıştır. Asla yatırım tavsiyesi içermez. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@