Aylarca Gündemden Düşmeyen Gizemli Kazının Yapıldığı Ev Yandı

Türkiye'nin gündemine oturan, MİT ve özel harekat polislerinin gözetiminde bir yıldır gizemli kazı yapılan evde yangın çıktı.

Gündem 19.04.2022 - 15:08 19.04.2022 - 15:15 Gülşah Konuk Akın

2017 yılında Türkiye gündeminde yer edinen, MİT ve özel harekat polisleri gözetiminde 1 yıl boyunca yapılan kazı ile merakları üzerine çeken Mersin Tarsus'taki 2 katlı evde yangın çıktı. Evde hasar oluştu ve 50 yaşındaki E.A ile 25 yaşındaki kızı M.A. Hastaneye kaldırıldı.

YILLAR SONRA YENİDEN GÜNDEM OLDU
Mersin Tarsus'ta bulunan bu evde MİT ile özel harekat polislerinin gözetiminde aylarca süren kazı, Türkiye gündemindeki yerini uzunca bir süre korumuştu. Herkes tarafından 'gizemli' olarak adlandırılan kazı, 3 Kasım 2017'de ani bir kararla durdurulmuştu. Kazı ile ilgili halk arasında: “Kral Dakyanus’un hazinesi bulundu”, “Hz. Musa’nın 2600 yıldır kayıp sandukası aranıyor”, “Yeraltı şehrine ulaşıldı”, “Tonlarca altın çıktı” gibi efsaneler uzunca bir süre dolaşmıştı. Kazının yapıldığı dönemde milletvekilleri bile kazı alanına girememişti. 

gizemliev-ana

Kazının ardından Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nden Mersin İl Kültür Müdürlüğü'ne bir yazı gönderilmişti. Yazıda kazıya ilişkin hazırlanan uzman raporunun incelendiği belirtilmiş ve kazıda elde edilenler ile ilgili ifadelere yer verilmişti.  Kazıda 1 adet bronz sikke, kırık sütun parçası, etütlük durumda seramik parçaları dışında herhangi bir kültür varlığına rastlanılmamış.

y

Kazı ile gündeme gelen iki katlı binada bu sefer bilinmeyen bir sebepten yangın çıktı.  İtfaiye ekipleri, vatandaşların ihbarı ile olay yerine sevk edildi ve yangına ilk müdahaleyi yaptı. Dumandan etkilenen 2 kişi, tedbir amaçlı Tarsus Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Ekipler yangını kısa sürede söndürdü fakat evde hasarlar meydana geldi. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@