Aylık 2825 TL Maaş Alıyorum! Vakıfbank En Fazla Ne Kadar Konut Kredisi Verir?

Vakıfbank'ın sağladığı konut kredisi olanakları ile evini almak isteyenler için kredi limiti çok önemli. Peki aylık 2825 TL maaş alan bir çalışan Vakıfbank'tan en fazla kaç TL konut kredisi kullanır?

Aylık 2825 TL Maaş Alıyorum! Vakıfbank En Fazla Ne Kadar Konut Kredisi Verir?

Ev almak için ilk adımı atan vatandaşlar için çok önemli olan bazı hususlar bulunuyor. Bunlardan birisinci en düşük maliyetle konut kredisi kampanyası bulmak olurken ikincisi ise en yüksek limitle konut kredisi kullanmak oluyor.

MAAŞA GÖRE KONUT KREDİSİ LİMİT HESAPLAMA

Aylık alınan maaşa göre konut kredisi ödemesi yapacak olan vatandaşlar için hesaplama formülü yüzde 30'a yüzde 70 şeklindedir. şeklindedir.

Ev almak için başvuru yapacak olan vatandaşlar bankalara gittiklerinde kendilerinden aylık kazançları sorulur. Asgari ücretle çalışıyorsa ve başka ek kazancı yoksa bankalar belli bir limitle kredi olanağı sağlarlar. Limitlerin belirlenmesi kişinin aylık kazancının yarısını taksit olarak ödemesi ile hesaplanır.

Bir örnek vermek gerekirse vatandaşlar maaşlarının yüzde 70'ini konut kredisi taksiti olarak ödeyebilirler. Ödemeler 120 ay vade ile yapılabilir. Bu hesaplama formülü ile güncel faiz oranları da göz önünde bulundurularak ne kadar kredi kullanılabileceği hesaplanır.

Aylık maaşı 2825 TL olan bir çalışan için örnek hesaplama şöyledir. 2825 TL'nin yüzde 70'i 1977 TL'dir. Yani asgari ücretle çalışan vatandaşlar 1977 TL konut kredisi taksiti ödeyebilirler. Ödemeler ise 120 kadar uzanabilir.

Güncel faiz oranlarıyla bir hesaplama yapılırsa 2825 TL maaşla 120.000 TL ile 170.000 TL arasında konut kredisi kullanılabilir. Ancak bankalar kişinin ek geliri olması, ek teminat sunması, kefil göstermesi gibi etmenlerle kişiye bağlı olarak bu limitleri yükseltir. Ancak standart ödeme planları ile kullanılabilecek kredi tutarları bu şekilde olacak.

EV ALIRKEN NE KADAR PEŞİNAT ÖDEMEM GEREK?

Örneğin 250.000 TL değerinde bir ev alacak olan asgari ücretli özel bankalarda 50.000 TL, kamu bankalarında ise 25.000 TL peşinat ödemek zorunda. Geri kalan tutar ise tüm koşulların sağlanması durumunda konut kredisi kullanabilir. Ancak standart limitin üzerinde olan bu rakamlar için bankanın inisiyatif alması gerek.

FAİZSİZ BANKACILIK İLE KONUT KREDİSİ

Faizsiz bankacılık ile konut kredisi kullanacak olanlar için ise katılım bankaları devreye giriyor. Kamu katılım bankaları yada özel katılım bankaları müşteriler adına konutu alıp üzerinde kar payı ekleyerek vadeli satış yöntemi uyguluyor.

SONRAKİ HABER