Aylık Düzenli Gelirleri de Olsa Bankalar Onlara İhtiyaç Kredisi Vermiyor

İhtiyaç kredisi kullanım oranları yükselmiş durumda. Ancak zorlu bir süreçte bazı vatandaşlar düzenli gelirleri de olsa, kredi puanları yüksekte olsa ihtiyaç kredisi kullanamıyorlar.

Finans 10.09.2021 - 21:05 10.09.2021 - 21:05 Mustafa KARAGÖZ

Koronavirüs salgını, yaz sonu dönemi, eğitim öğretimde derslerin yüz yüze yapılacak olması ve bunun gibi onlarca neden ihtiyaç kredisi taleplerinin artmasına neden oldu. Yüz binlerce kişi sorunlarını kredi ile çözmek için bankaların yolunu tutarken bazı vatandaşlar kredi kullanamadılar. 

ONLARA KREDİ ONAYI YOK

Bankalar daha önceki dönemde kanser geçiren veya kalp krizi atlatan on binlerce müşterilerine ihtiyaç kredisi sağlamıyorlar. Bu vatandaşlar ihtiyaç kredisi için bankanın yolunu tutması halinde bankalardan ‘kredi veremeyiz’ yanıtını alıyorlar. Milliyet'ten Önder Yılmaz'ın haberine göre bu durumda olan onbinlerce vatandaş , TBMM Dilekçe Komisyonu’na yoğun şikayette bulundu. 

10.000 TL Kredi Vermediler

Haberde bir vatandaşın kredi talebine verilen yanıt yer aldı. Bankaların listesinde olan bir vatandaş çocuklarının üniversite masrafları için 10.000 TL kredi başvurusunda bulunduğunu ancak onaylanmadığını ifade etti. Bankanın kendisine hayat sigortası yapamayız o yüzden veremeyiz dediğini aktaran müşteri, güvenlik kefil talep edildiğini söyledi. Vatandaşlar bankaların uygulaması nedeniyle yaşarken ölü sayıldıklarını ifade ederek sorunun TBMM tarafından çözülmesini istedi. 

Kefil yada Ek Teminat

Meclis Dilekçe Komisyonu Başkanı AK Parti İstanbul MilletveKili Belma Satır vatandaşların yaşadıkları mağduriyetler adına hem bankalarla hemde diğer devlet kurumları ile iletişime geçti. Kurumlardan ise iletilen taleplere farklı yanıtlar geldi. Yanıtların birinde kredi kullanımında hayat sigortası talep edildiği “kanser, böbrek yetmezliği ve diyaliz, siroz, kalıcı felç ile kalp” hastalıkların olması durumunda ise hayat sigortası yapılmadığı duyuruldu. Bu durumlarda ise kefil yada ek teminat istendiği bildirildi. 

TBB'den Açıklama

Konuya ilişkin bir açıklama da Türkiye Bankalar Birliği'nden geldi. TBB tarafından ilgili taleplere dair yapılan açıklamada, bankaların ‘basiretli bir tacir gibi davranmak zorunda oldukları ve mevzuat gereği bankaların kredi politikaları ve risk yönetimini belirlemede serbest oldukları vurgulandı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@