Aylık Kira Kazancı Evden, İşyerinden Çok! Sanatçılar, İş Adamları, Müteahhitler Pazar Yeri Tercih Ediyor

Başta İstanbul olmak üzere yatırımcıların yeni gözdesi pazar yerleri. Yatırım amacıyla alınan, ev, arsa dışında aylık kazancı ile dikkat çeken pazar yerleri geçmiş dönemlerde belediyelerce kura ile belirleniyordu.

Aylık Kira Kazancı Evden, İşyerinden Çok! Sanatçılar, İş Adamları, Müteahhitler Pazar Yeri Tercih Ediyor

Başta İstanbul olmak üzere yatırımcıların yeni gözdesi pazar yerleri. Yatırım amacıyla alınan, ev, arsa dışında aylık kazancı ile dikkat çeken pazar yerleri geçmiş dönemlerde belediyelerce kura ile belirleniyordu. Son dönemlerde ise gayrimenkul yatırımı gibi pazar yeri yatırımı yapanlar arasında sanatçılar, iş adamları, müteahhitler bulunuyor.

AYLIK KAZANCI İLE DİKKAT ÇEKİYOR

Pazar yerlerine olan ilgi son dönemlerde daha da artmış dönemde. Özellikle yüksek kira geliri sağlamak isteyenler için uygun olan pazar yerleri, artık internet ortamından bile ilana çıkarılıyor. Fiyatların arttığı pazar yerlerine ilişkin bir pazarcı ise son fiyatlar hakkında bilgi verdi. Bahçelievlerde, 14 tezgahı olduğunu ifade eden pazarcı günlük kazancını ve satış fiyatları hakkında bilgi verdi. "Bir tahtayı günlük 100 liradan kiralıyorum. Kiraya verdiğimde 4-5 bin lira kazanıyorum. Tezgahlarımı satmaya kalksam hepsini 300 bin liraya satarım. İnsanlar daire alacağına böyle yerleri alıyorlar" dedi.

Aylık Kira Kazancı Evden, İşyerinden Çok! Sanatçılar, İş Adamları, Müteahhitler Pazar Yeri Tercih Ediyor - Resim 1

Açılan Davalarda Sanatçılar Vardı

İstanbul Umum Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mesut Şengün ise söz konusu yatırımların kimlerin yaptığına ilişkin dikkat çeken bir açıklamada bulundu. Şengün "Açtığımız davalarda tahta sahibi kişiler arasında hostesler, sanatçılar, iş adamları, müteahhitler, emlakçılar vardı" diyerek pazar yerlerine olan ilgiyi gözler önüne serdi.

1.5 METRE PAZAR TEZGAHI GÜNLÜK 100 TL'YE KİRALANIYOR

Pazar tezgahlarının günlük kirası 100 TL'ye kadar çıkabiliyor. Günlük, haftalık ve aylık olarak kiralanan pazar tezgahlarında ayrıca bazı kişiler yüksek fiyatlardan çok sayıda tahta satın alarak aylık minimum 6 bin lira kira geliri elde edebiliyorlar.

Aylık Kira Kazancı Evden, İşyerinden Çok! Sanatçılar, İş Adamları, Müteahhitler Pazar Yeri Tercih Ediyor - Resim 2

Pazar tezgahlarının kiralanması yasak olmasına rağmen ilanlar internet üzerinden de yayımlanmaya başladı. İnternetten yayımlanan ilanlarda haftalık 500 TL'den 2000 TL'ye kadar kiralık tezgah ilanları görmek mümkün. Aylık kiralamalarda ise tezgahın konumuna göre 5000 TL'ye ilanlar bulunuyor.

DAVALAR AÇILDI

Pazar tezgahlarının kiralanmasına ilişkin ise İstanbul Umum Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mesut Şengün açıklamalarda bulundu. Şengün bu işin pazarcılığı mecrasından çıkardığını söyleyerek açılan davalar olduğunu ifade etti.

Mesut Şengün kiralama işlemlerinde oluşan fiyatlamanın en sonunda müşteriye yansıyacağını ifade ederek bu durumun kabul edilemez olduğunu söyledi. Davalar hakkında koşuna Şengün "Yatırımcılar pazardan gelip yer satın alır, buraları pazarcılara kiraya verirse pazarcı da kira ücreti, tahsis ücreti gibi giderleri muhakkak müşteriye yansıtır. Bu bizim için kabul edilebilir bir şey değil. Buna karşı gerek bakanlığımıza, gerek idare mahkemelerine davalar açtık, belediyelere yazılar yazdık" dedi.

Pazarcılar dışında yatırım amaçlı kiralanan pazar yerlerinin, pazarcılara kiralandığı bu durumunda ek maliyet ve ürünlerde fiyat artışına neden olacağını ifade eden Şengün bu alanda yürütülen çalışmaların devam ettiğini söyledi.