Aylık Ortalama 208 TL Elektrik Faturası Ödüyoruz! Bir Kaç Adımla 108 TL Tasarruf Mümkün

Ailelerin en fazla sorun yaşadıkları konulardan bir tanesi de elektrik faturaları olmuştu. Elektrik faturaları son dönemlerde artarken bu rakamın yıllık 1200 TL azaltılması mümkün.

Finans 13.09.2021 - 17:57 13.09.2021 - 18:01 Mustafa KARAGÖZ

Türkiye'de aile giderlerinin ilk sırasında elektrik faturaları yer alıyor. Temmuz ayında yapılan zam sonrası daha da artan elektrik faturalarının azaltılması için ise bazı çözüm önerileri mevcut. İşte elektrik faturalarının azaltılması için basit öneriler. 

ORTALAMA BİR AİLENİN ELEKTRİK FATURASI 208 TL

Yaz aylarında klima, derin dondurucu, buzdolabı, vantilatör gibi elektrikli aletlerin daha fazla kullanılması kış aylarında ısıtıcıların yoğun kullanımı elektrik faturalarını katlıyor. Mevsimler etmelere göre değişen faturalarda en fazla fiyat farkı ise kış ve yaz aylarında oluşuyor. Elektrik faturası ödemesi yapan aileler ise elektriği en tasarruflu şekilde kullanmanın planlarını yapıyorlar. 

Standart bir kullanımda aileler aylık ortalama 208 TL fatura ödüyorlar. 4 kişinin yaşadığı bir ailede 12 aylık elektrik faturası toplamı ise ortalama 2.500 TL oluyor. Ancak bazı ek tasarruf yöntemleri ile elektrik faturalarını aylık 108 TL yıllık ise 1200 TL düşürmek mümkün. 

Peki elektrik faturasını düşürmek isteyen vatandaşlar ne yapacaklar?

108 tl elektrik tasarrufu (4)

BİR KAÇ ADIMDA 208 TL'DEN 120 TL TASARRUF EDİN

Elektrik kullanımına bağlı olarak vatandaşlar faturalarını birkaç adımda düşürebilirler. Genel olarak uygulanacak bilecek tasarru tedbirleri ile faturayı 50 TL birden indirmek mümkün olurken kapsamlı bir tasarruf ile bu rakam aylık 108 TL'ye kadar çıkabilir. Tasarruf tedbirlerinin uygulanması ise yıllık bazda 1200 TL kazanç anlamı taşıyor. 

108 tl elektrik tasarrufu (3)

Elektrik faturasını düşürmek isteyenler için uygulanabilecek o adımlar. 

İlk yapılması gereken tasarruf önlemi prize takılı cihazların fişten çıkarılması. Televizyon, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, şarj cihazları gibi aletler genelde bekleme (stand-by) konumunda tutuluyor. Bu konumda tutulması elektrik harcamadığı anlamına gelmiyor. Hatta prize takılı halde duran elektrikli ürünler kullanımın artmasına neden oluyor.

Evinizde fişe takılı ve kapalı bekleyen elektronik ürünler hatırı sayılır miktarda elektrik tüketiyor. Bu durumlar için en doğru seçenek ise elektrikli ürünlerin prizden çıkarılmasıdır. Tüketiciler işleri sona erdiğinde prizden fişleri çıkararak çok önemli bir tasarruf sağlayabilirler. Öyle sadece prizde beklemede olan cihazların elektrik kullanımını yüzde 5 oranında artırdığı öngörülüyor. 

108 tl elektrik tasarrufu (2)

216 TL'LİK KAR ELDE EDİN

Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Müdür Vekili Ali Fuat Aydın sadece prize takılı ürünlerin elektrik kullanımlarında dair yapmış olduğu açıklamasında, bazı değerleri paylaştı. Vatandaşlar için beklemede olan cihazların elektri kullanımının 1 vat olduğunu ifade eden Aydın, "Bunun 365 gün 24 saat olduğunu düşünürsek 1 vat tüketen bir cihaz 720 vat tüketir yılda. Bunun evde 30 vatlık bir tüketim olduğu düşünülürse ve 24 saat üzerinden hesaplarsak yaklaşık bugünkü tarifelere göre 216 liralık bir tüketimden bahsetmek mümkün. Bunu fazladan tüketmiş oluyoruz." dedi. 

108 tl elektrik tasarrufu (1)

NELER YAPMANIZ GEREK

Elektrik faturalarının düşürülmesi adına yapılabilecek bazı seçenekler mevcut. Vatandaşların evlerinde uygulayabileceği bu seçenekleri Ali Fuat Aydın şöyle listeledi. 

* Aydınlatmada tasarruf sağlayan LED ampuller kullanılabilir.

* Evdeki aydınlatma gereçlerinin ona dönüştürülmesi, bütün cihazların özellikle enerji verimli sınıflarının yüksek, düşük sarfiyat yapan cihazlardan seçilmesi yararlı olacaktır. Eski modellerin de oldukça fazla tüketim yaptığı unutulmamalı.

* Tüm cihazlar için yaz ayarı ve kış ayarlarının doğru tarihlerde yapılması önemli. 

* Günlük kullanımının fazla olduğu saç kurutma makinesini kullanırken fazla nemi alınmış saçta kullanılması, ütü yaparken bitimine 5 dakika kala fişten çekilmesi de alınabilecek küçük ama etkili tedbirler arasında.

*  Bunların dışında yazın serin havanın korunması, kışın sıcak havanın korunması elektrik kullanımını azaltacaktır. 

* Son tasarruf yöntemi ise kullanılmayan ışıkların, cihazların tamamen kapatılması olarak açıklandı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@