AYM Tarafından İptal Edilen Ahlat Cumhurbaşkanlığı Köşkü İnşaatı Devam Mı Ediyor?

Büyük tartışmalara neden olan yazlık Cumhurbaşkanlığı Sarayı olarak ta anılan Ahlat Cumhurbaşkanlığı Köşkü projesi AYM tarafından durdurulmuştu.

Emlak Haberleri 10.08.2019 - 17:21 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Büyük tartışmalara neden olan yazlık Cumhurbaşkanlığı Sarayı olarak ta anılan Ahlat Cumhurbaşkanlığı Köşkü projesi AYM tarafından durdurulmuştu. Ancak inşaatın devam ettiği iddia edildi.

Konu hakkında açıklama yapan CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin AYM tarafından projenin iptal edilmesine rağmen inşaatın tüm hızı ile sürdüğünü iddia etti. Girgin “1150 odalı Beştepe Sarayı yapıldığını, Marmaris Okluk Koyu’nda doğanın tahrip edilmesi, binlerce ağacın kesilmesi ve onlarca köylünün yerinden yurdundan edilmesi pahasına 300 odalı yazlık saray inşa edildiğini, 85 yıldır TBMM’ye bağlı olan Dolmabahçe ve Beylerbeyi sarayları ile kasırlar ve köşklerin KHK ile Cumhurbaşkanlığı’na bağlandığını ve en son Ahlat’ta Van Gölü kenarında yeni bir Cumhurbaşkanlığı Sarayı inşaatına başlandığına” işaret etti.AYM İptal Etti Ama Ahlat Cumhurbaşkanlığı Köşkü İnşaası Sürüyor! Girgin açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan “Denizlerin kenarlarını, orman alanlarını betona çevirme gayretinde olanlar var. Şu para var ya, nelere muktedir! Şu kapitalizm; doğa şöyle olmuş, böyle olmuş umurunda değil” açıklamasına atıfta bulunarak “Bir taraftan bunları söylerken diğer taraftan da çıkarılan kanun ile yapılan anormallik izahtan yoksundur.Bu noktada tek söylenebilecek söz ve sorulabilecek soru ise şudur; doğayı betona çevirme muafiyeti tanıyacak kanun maddesi getirmek neden gerekli oldu” diyerek projeyi son derece sert bir şekilde eleştirdi. AYM tarafından projenin iptal edilmesine rağmen inşaatın halen hukuksuz bir şekilde devam ettiğin belirten Girgin “Bu tutum anayasanın 2. maddesinde tanımını bulan hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmakta mıdır?Söz konusu Cumhurbaşkanlığı saray inşaatının devam ettirilmesindeki ısrarın sebebi nedir? Söz konusu saray inşaatını ülkenin içinde bulunduğu mali durum ve bütçe açığını da dikkate alarak iptal etmeyi düşünüyor musunuz?” diyerek sorularını sıraladı.  Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@