AYM'den Emsal Kamulaştırmaya Yönelik Hak İhlali Kararı

Zonguldak'a bağlı olan Alaplı ilçesinde kamulaştırma kapsamına giren ve eğitim alanı olarak ayrılan arazinin bedeli için anlaşma sağlanamayınca konu yargıya taşındı.

EMLAK HABERLERİ 08.05.2019 - 23:00 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

Zonguldak'a bağlı olan Alaplı ilçesinde kamulaştırma kapsamına giren ve eğitim alanı olarak ayrılan arazinin bedeli için anlaşma sağlanamayınca konu yargıya taşındı.

Kamulaştırma bedeli için bir türlü anlaşamayan taraflar davayı yargıya taşıdı. Anayasa Mahkemesi'ne gelen davada Anayasa'nın 35. maddesinde güvence altına alınan mülkiyet hakkının ihlal edildiğini belirterek yeniden yargılama yolu açıldı. Kamulaştırmasız El Atma Davası İçin Emsal Karar ÇıktıZonguldak'ın Alaplı ilçesinde 1986 senesinde arazileri ilköğretim okulu yapılması nedeni ile kamulaştırılan taşınmazlar için vatandaşlar rayiç bedelin ödenmesine yönelik idare aleyhine Alaplı Asliye Hukuk Mahkemesi'nde kamulaştırmasız el atma davası nedeni ile tazminat ödenmesi talebi ile dava açtı. 2013 senesinde dava başvurusunu kabul eden mahkeme davacıların her birine tazminat ödenmesine hükmetti. Tazminat kararı temyize götürülürken Yargıtay 5. Hukuk Dairesi ilk mahkemenin kararını bozdu.Yargıtay tarafından kararın bozulması üzerine bu seferde mağdur vatandaşlar davayı Anayasa Mahkemesine taşıdı. AYM Anayasa'nın 35. maddesinde güvence altına alınan mülkiyet hakkının ihlal edilmesi gerekçesi ile hüküm açıkladı. Kararın bir örneği hak ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere Zonguldak İdare Mahkemesi'ne gönderilmesine hükmedildi.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@